Відновлення даних в програмі File Scavenger

У коментарях до огляду про кращі програми для відновлення даних один з читачів написав, що протягом довгого часу використовує для цих цілей File Scavenger і дуже задоволений результатами.

Нарешті і я добрався до цієї програми і готовий поділитися своїм досвідом відновлення файлів, які були видалені з флешки, потім відформатованої в інший файлової системи (приблизно аналогічним результат повинен виявитися і при відновленні з жорсткого диска або карти пам'яті).

Для тесту File Scavenger використовувалася USB флешка ємністю 16 Гб, на якій в папках знаходилися матеріали сайту remontka.pro у вигляді документів Word (docx) і зображень png. Всі файли були видалені, після чого накопичувач був відформатований з FAT32 в NTFS (швидке форматування). Нехай сценарій і не самий екстремальний, але в ході перевірки відновлення даних в програмі, виявилося, що їй, як видно, під силу впоратися і з куди більш складними випадками.

Програма File Scavenger Data Recovery

Перше, про що варто сказати - в File Scavenger відсутня російську мову інтерфейсу, і вона є платною, проте, не поспішайте закривати огляд: навіть безкоштовна версія дозволить вам відновити частину ваших файлів, а для всіх файлів фотографій і інших зображень надасть можливість попереднього перегляду ( що дозволяє переконатися в працездатності).

Більш того, з великою ймовірністю, File Scavenger здивує тим, що зможе знайти і здатна відновити (в порівнянні з іншими програмами відновлення даних). Мене здивувала, а я різноманітного софта такого роду побачив багато.

Програма не вимагає обов'язкової установки на комп'ютер (що на мій погляд варто віднести до переваг подібних невеликих утиліт), після завантаження і запуску виконуваного файлу, можна вибрати "Run" (запустити) для запуску File Scavenger Data Recovery без установки, що і було мною зроблено (використовувалася Demo версія). Підтримуються Windows 10, 8.1, Windows 7 і Windows XP.

Перевірка відновлення файлів з флешки в File Scavenger

У головному вікні File Scavenger присутні дві основні вкладки: Step 1: Scan (Крок 1: Пошук) і Step 2: Save (Крок 2: Збереження). Логічно почати з першого кроку.

  • Тут в поле "Look for" (Шукати) вкажіть маску шуканих файлів. За замовчуванням варто "зірочка" - шукати будь-які файли.
  • В поле "Look in" (Шукати в) вкажіть розділ або диск, з якого потрібно провести відновлення. У моєму випадку я вибрав "Фізичний диск", припустивши, що розділ на флешці після форматування може не відповідати розділу до нього (хоча, в общем-то це не так).
  • У правій частині в розділі "Mode" (Режим) є дві опції - "Quick" (швидко) і "Long" (довго).За секунду переконавшись, що в першому варіанті на отформатированном USB не знайшлося нічого (мабуть, підійде лише для випадково видалених файлів), я встановив другу опцію.
  • Натискаю Scan (Сканування, пошук), в наступному вікні пропонується пропустити "Дистанційні файли", про всяк випадок натискаю "No, display deleted files" (показувати видалені файли) і починаю чекати завершення сканування, вже в ході нього ви зможете спостерігати появу знайдених елементів у списку.

В цілому, весь процес пошуку віддалених і втрачених іншим чином файлів зайняв близько 20 хвилин для 16 Гб флешки USB 2.0. По завершенні сканування вам буде продемонстрована підказка про те, як користуватися списком знайдених файлів, перемикатися між двома параметрами і сортувати їх зручним чином.

В "Tree View" (у вигляді дерева каталогів) буде зручніше вивчати структуру папок, в List View - значно простіше зорієнтуватися за типами файлів і датами їх створення або зміни. При виборі знайденого файлу зображення ви також можете натиснути кнопку "Preview" у вікні програми, щоб відкрити вікно попереднього перегляду.

Результат відновлення даних

А тепер про те, що я побачив в результаті і що зі знайдених файлів мені було запропоновано відновити:

  1. У вигляді Tree View відобразилися розділи, що раніше існували на диску, при цьому, для розділу, віддаленого форматуванням в інший файлової системи в ході експерименту залишилася в тому числі мітка тому. Додатково знайшлися ще два розділи, останній з яких судячи зі структури містив файли, які раніше були файлами завантажувальної флешки Windows.
  2. Для розділу, який був метою мого експерименту, збереглася структура папок, а також все що містяться в них документи і зображення (при цьому частина з них вдалося відновити навіть у безкоштовній версії File Scavenger, про що напишу далі). Також на ньому були знайдені більш старі документи (без збереження структури папок), яких на момент проведення експерименту вже не було (тому що флешка форматувалася і виготовлявся завантажувальний накопичувач без зміни файлової системи), також придатні до відновлення.
  3. Чомусь в рамках першого зі знайдених розділів, були також виявлені мої сімейні фотографії (без збереження папок і імен файлів), які на даній флешці були близько року тому (судячи з дати: сам я не пам'ятаю, коли використовував цей USB накопичувач для особистих фото, але точно знаю, що вже давно не використовую).Для цих фото також успішно працює попередній перегляд, а в статусі зазначено, що стан добрий.

Останній пункт - то, що мене здивувало найбільше: адже цей диск не раз використовувався для самих різних цілей, найчастіше з форматуванням і записом значних обсягів даних. І в цілому: такого результату в настільки, здавалося б, простій програмі відновлення даних я поки не зустрічав.

Для того, щоб відновити окремі файли або папки, відзначте їх, після чого перейдіть на вкладку Save (збереження). На ній слід вказати місце збереження в полі "Save to" (зберегти в) за допомогою кнопку "Browse" (огляд). Відмітка "Use Folder Names" (Використовувати імена папок) означає, що у вибраній папці буде також збережена відновлена ​​структура папок.

Як працює відновлення даних в безкоштовній версії File Scavenger:

  • Після натискання кнопки Save (зберегти) вам повідомляється про необхідність придбати ліцензію або працювати в Demo режимі (обраний за замовчуванням).
  • На наступному екрані буде запропоновано вибрати опції зіставлення розділів. Рекомендую залишити налаштування за замовчуванням "Let File Scavenger determine volume affiliation".
  • Безкоштовно зберігається величезна кількість файлів, але тільки перші 64 Кб з кожного.Для всіх моїх документів Word і для частини зображень цього виявилося достатньо (див. Скріншот, як це виглядає в результаті і як обрізалися фотографії, які займали більш 64 Кб).

Все що було відновлено і вмістилося в зазначений обсяг даних повністю, успішно відкривається без будь-яких проблем. Підводячи підсумок: я повністю задоволений результатом і, якби у мене постраждали критичні дані, а кошти на зразок Recuva не змогли допомогти, міг би задуматися і про покупку File Scavenger. А якщо ви зіткнулися з тим, що жодна програма не може знайти файли, які були видалені або зникли іншим чином, рекомендую перевірити і цей варіант, шанси є.

Ще одна можливість, про яку слід згадати на завершення огляду - можливість створення повного образу накопичувача і подальше відновлення даних з нього, а не фізичного накопичувача. Це може сильно стати в нагоді для забезпечення схоронності того, що ще залишилося на жорсткому диску, флешці або на картці.

Образ створюється через меню File - Virtual Disk - Create Disk Image File. При створенні образу ви повинні підтвердити, що розумієте, що образ потрібно створювати не на тому накопичувачі, де є втрачені дані за допомогою відповідної позначки, вибрати накопичувач і цільове розташування образу, після чого запустити його створення кнопкою "Create".

Надалі, створений образ можна завантажувати в програму також через меню File - Virtual Disk - Load Disk Image File і виконувати дії по відновленню даних з нього, як якщо б це був звичайний підключений накопичувач.

Завантажити File Scavenger (пробну версію) можна з офіційного сайту http://www.quetek.com/ на якому присутні 32-х і 64-х бітні версії програми окремо для Windows 7 - Windows 10 і Windows XP. Якщо вас цікавлять безкоштовні програми відновлення даних, почати рекомендую з Recuva.