Завантажувальні антивірусні диски і USB

Більшості користувачів знайомі антивірусні диски, такі як Kaspersky Recue Disk або Dr.Web LiveDisk, однак існує велика кількість альтернатив майже у кожного провідного виробника антивірусів, про яких знають менше. У цьому огляді розповім про вже згаданих і про малознайомих російському користувачеві антивірусних завантажувальних рішеннях і про те, як вони можуть бути корисні при лікуванні вірусів і відновлення працездатності комп'ютера. Див. Також: Кращий безкоштовний антивірус.

Сам по собі завантажувальний диск (або USB флешка) з антивірусом може знадобитися в тих випадках, коли звичайна завантаження Windows або видалення вірусів неможливі, наприклад, якщо вам потрібно прибрати банер з робочого столу. У разі завантаження з такого накопичувача, антивірусне ПЗ має більше можливостей (завдяки тому, що системна ОС не завантажується, а доступ до файлів не блокується) для вирішення виниклої проблеми і, крім цього, більшість з таких рішень містять додаткові утиліти, що дозволяють відновити роботу Windows вручну.

Kaspersky Rescue Disk

Безкоштовний антивірусний диск Касперського - одне з найбільш популярних рішень для видалення вірусів, банерів з робочого столу і іншого шкідливого програмного забезпечення. Крім самого антивіруса, Kaspersky Rescue Disk містить:

 • Редактор реєстру, що дуже корисно для виправлення багатьох проблем з комп'ютером, необов'язково пов'язаних з вірусами
 • Підтримку мережі і браузер
 • Файловий менеджер
 • Підтримується текстовий і графічний інтерфейс роботи

Цих інструментів цілком достатньо для того, щоб виправити якщо не всі, то дуже багато речей, які можуть заважати нормальній роботі і завантаженні Windows.

Завантажити Kaspersky Rescue Disk ви можете з офіційної сторінки http://www.kaspersky.ru/virus-scanner, Завантажений ISO файл можна записати на диск або зробити завантажувальну флешку (використовується завантажувач GRUB4DOS, для запису на USB можна скористатися WinSetupFromUSB).

Dr.Web LiveDisk

Наступний за популярністю завантажувальний диск з антивірусним ПЗ російською мовою - Dr.Web LiveDisk, скачати який можна з офіційної сторінки http://www.freedrweb.com/livedisk/?lng=ru (Для завантаження доступний файл ISO для запису на диск і файл EXE для створення завантажувальної флешки з антивірусом). Сам диск містить антивірусну утиліти Dr.Web CureIt, а також:

 • редактор реєстру
 • Два файлових менеджера
 • Браузер Mozilla Firefox
 • термінал

Все це представлено в простій і зрозумілій графічному інтерфейсі російською мовою, який буде простий для недосвідченого користувача (а досвідчений буде радий набору утиліт, на ньому містяться).Мабуть, також як і попередній, це один з кращих антивірусних дисків для початківців користувачів.

Автономний захисник Windows (Microsoft Windows Defender Offline)

А ось про те, що у Microsoft є власний антивірусний диск - Windows Defender Offline або Автономний захисник Windows, мало хто знає. Завантажити його можна з офіційної сторінки http://windows.microsoft.com/ru-RU/windows/what-is-windows-defender-offline.

Завантажується тільки веб-установник, після запуску якого ви зможете вибрати, що саме слід зробити:

 • Записати антивірус на диск
 • Створити USB накопичувач
 • Записати ISO файл

Після завантаження з створеного накопичувача, запускається стандартний Windows Defender, який автоматично починає перевірку системи на віруси і інші загрози. При спробі запустити командний рядок, диспетчер задач або щось ще якимось чином у мене нічого не вийшло, хоча, як мінімум командний рядок була б корисна.

Panda SafeDisk

У відомого хмарного антивіруса Panda також є своє антивірусне рішення для комп'ютерів, які не завантажуються - SafeDisk. Використання програми полягає в декількох простих кроків: вибрати мову, запустити перевірку на віруси (знайдені загрози видаляються автоматично). Підтримується онлайн оновлення антивірусної бази.

Завантажити Panda SafeDisk, а також прочитати інструкцію з використання англійською можна на сторінці http://www.pandasecurity.com/usa/homeusers/support/card/?id=80152

Bitdefender Rescue CD

Bitdefender є одним з кращих комерційних антивірусів (див. Кращий антивірус 2014 року) і у розробника також є безкоштовне антивірусне рішення для завантаження з флешки або диска - BitDefender Rescue CD. На жаль, підтримка російської мови відсутня, однак більшості завдань по лікуванню вірусів на комп'ютері це не повинно перешкодити.

За наявного опису, антивірусна утиліта оновлюється при завантаженні, включає утиліти GParted, TestDisk, файловий менеджер і браузер, а також дозволяє вручну вибирати, яку дію застосовувати до знайденим вірусам: видалити, вилікувати або перейменувати. На жаль, мені не вдалося завантажитися з образу ISO Bitdefender Rescue CD в віртуальній машині, але думаю, проблема не в ньому, а саме в моїй конфігурації.

Завантажити образ Bitdefender Rescue CD можна з офіційного сайту http://download.bitdefender.com/rescue_cd/latest/, Там же ви знайдете утиліту Stickifier для запису завантажувального USB накопичувача.

Avira Rescue System

На сторінці http://www.avira.com/ru/download/product/avira-rescue-system ви можете завантажити завантажувальний ISO з антивірусом Avira для запису на диск або виконуваний файл для запису на флешку. Диск побудований на базі Ubuntu Linux, має дуже приємний інтерфейс і, крім антивірусної програми, Avira Rescue System містить файловий менеджер, редактор реєстру і багато інших програм. Антивірусну базу можна оновити через Інтернет.В наявності і стандартний термінал Ubuntu, так що при необхідності ви можете встановити будь-який додаток, яке допоможе відновити роботу комп'ютера за допомогою apt-get.

Інші завантажувальні диски з антивірусами

Я описав найпростіші і зручні варіанти антивірусних дисків з графічним інтерфейсом, які не потребують оплати, реєстрації або наявності антивіруса на комп'ютері. Однак є й інші варіанти:

 • ESET SysRescue (Створюється з уже встановленого NOD32 або Internet Security)
 • AVG Rescue CD (Тільки текстовий інтерфейс)
 • F-Secure Rescue CD (Текстовий інтерфейс)
 • Trend Micro Rescue Disk (Тестовий інтерфейс)
 • Comodo Rescue Disk (Вимагає обов'язкової завантаження визначень вірусів при роботі, що не завжди можливо)
 • Norton Bootable Recovery Tool (потрібен ключ будь-якого антивіруса від Norton)

На цьому, думаю, можна закінчити: разом набралося 12 дисків для порятунку комп'ютера від шкідливих програм. Ще одне дуже цікаве рішення такого роду - HitmanPro Kickstart, однак це трохи інша програма, про яку можна написати окремо.