Відновлення даних після форматування в RS Partition Recovery

В огляді Кращі програми для відновлення даних я вже згадував про комплекс ПО від компанії Recovery Software і обіцяв, що трохи пізніше розглянемо ці програми більш докладно. Почнемо з самого "просунутого" і дорогого продукту - RS Partition Recovery (завантажити пробну версію програми можна з офіційного сайту розробника http://recovery-software.ru/downloads). Вартість ліцензії RS Partition Recovery для домашнього використання становить 2999 рублів. Втім, якщо програма дійсно справно виконує всі функції, про які заявлено, то ціна не така велика - одноразове звернення до будь-якої "Комп'ютерну допомогу" для відновлення видалених з флешки файлів, даних з пошкодженого або відформатованого жорсткого диска обійдеться в аналогічну або вищу ціну (незважаючи на те, що прайс-листі зазначено "від 1000 рублів").

Установка і запуск RS Partition Recovery

Процес установки програми для відновлення даних RS Partition Recovery нічим не відрізняється від установки будь-якого іншого програмного забезпечення. А по завершенні установки в діалоговому вікні вже буде стояти галочка "Запустити RS Partition Recovery". Наступне, що Ви побачите - це діалогове вікно Майстра відновлення файлів. Мабуть, саме їм ми для початку і скористаємося,так як це найбільш звичний і простий спосіб використання більшості програм для рядового користувача.

Майстер відновлення файлів

Експеримент: відновлення файлів з флешки після їх видалення і форматування USB носія

Для перевірки можливостей RS Partition Recovery я підготував свою спеціальну, що служить для експериментів, USB флешку наступним чином:

  • Відформатував її в файлову систему NTFS
  • Створив на носії дві папки: photos1 і photos2, в кожну з яких помістив по кілька високоякісних сімейних фотографій, знятих недавно в Москві.
  • В корінь диска поклав відео, розміром трохи більше 50 мегабайт.
  • Видалив всі ці файли.
  • Відформатував флешку в FAT32

Не зовсім таке, але щось подібне може відбуватися, наприклад, коли карта пам'яті з одного пристрою вставляється в інше, автоматично форматується, в результаті фотографії, музика, відео або інші (часто потрібні) файли виявляються загубленими.

Для описуваної спроби спробуємо скористатися майстром відновлення файлів в RS Partition Recovery. Перш за все слід вказати, з якого носія буде вироблятися відновлення (картинка була вище).

На наступному етапі буде запропоновано вибрати повний або швидкий аналіз, а також параметри для повного аналізу. З огляду на, що я звичайний користувач, який не знає, що сталося з флешкою ​​і куди поділися всі мої фотки, я відзначаю "Повний аналіз" і виставляю всі галочки в надії на те, що це спрацює. Чекаємо. Для флешки, розміром в 8 Гігабайт процес зайняв менше 15 хвилин.

Результат виглядає наступним чином:

Таким чином, був виявлений переформатований NTFS розділ з усією структурою папок в ньому, а в папці "Глибокий аналіз" можна побачити відсортовані за типом файли, які також були виявлені на носії. Чи не відновлюючи файли, Ви можете пройтися по структурі папок і переглянути графічні, аудіо та відео файли у вікні попереднього перегляду. Як видно на зображенні вище, моє відео доступно для відновлення і його можна переглянути. Точно також у мене вийшло переглянути і більшість фотографій.

пошкоджені фотографії

Однак, для чотирьох фотографій (з 60 з чимось) попередній перегляд виявився недоступний, розміри невідомі, а прогноз по відновленню в статусі "Погано".Їх і спробую відновити, так як з іншими очевидно, що все в порядку.

Відновити окремий файл, кілька файлів або папки Ви можете клікнувши правою кнопкою миші по ним, і вибравши в контекстному меню пункт "Відновити". Також можна скористатися відповідною кнопкою на панелі інструментів. Знову з'явиться вікно майстра відновлення файлів, в якому потрібно вибрати, куди слід їх зберегти. Я вибрав жорсткий диск (слід зазначити, що ні в якому разі не можна зберігати дані на той же носій, з якого проводиться відновлення), після чого було запропоновано вказати шлях і натиснути кнопку "Відновити".

Процес зайняв одну секунду (я пробую відновити файли, попередній перегляд яких у вікні RS Partition Recovery не працює). Однак, як виявилося, ці чотири фотографії пошкоджені і перегляду не підлягають (випробувано кілька переглядачів і редакторів, включаючи XnView і IrfanViewer, за допомогою яких нерідко виходить переглянути пошкоджені JPG файли, які не відчиняються ніде більше).

Всі інші файли теж були відновлені, з ними все в порядку, жодних пошкоджень і повністю підлягають перегляду.Що трапилося з вищевказаними чотирма для мене так і залишилося загадкою. Тим не менш, є ідея щодо використання цих файлів: скормлю їхній програмі RS File Repair від цього ж розробника, яка призначена для відновлення пошкоджених файлів фотографій.

Підведення підсумків

За допомогою RS Partition Recovery вдалося в автоматичному режимі (за допомогою майстра) без застосування будь-яких спеціальних знань відновити велику частину файлів (більше 90%), які були спочатку видалені, а після цього носій був переформатований в іншу файлову систему. З неясної причини, чотири файли відновити в первісному вигляді не вдалося, проте вони мають вірний розмір, і цілком ймовірно, ще підлягають "ремонту" (перевіримо надалі).

Зауважу, що безкоштовні рішення, такі як широко відома Recuva не знаходять взагалі ніяких файлів на флешці, над якою були проведені описані на початку експерименту операції, а тому, якщо відновити файли іншими способами не вдається, а вони є дійсно важливими - використання RS Partition Recovery досить непоганий вибір: не вимагає спеціальних навичок і дуже ефективний. Однак, в деяких випадках, наприклад,для відновлення випадково видалених фотографій, краще буде купити інший, дешевший продукт компанії, спеціально призначений для цих цілей: це обійдеться в три рази дешевше і дасть той же результат.

Крім розглянутого варіанту застосування програми, RS Partition Recovery дозволяє працювати з образами дисків (створювати, монтувати, відновлювати файли з образів), що може виявитися корисним у багатьох випадках і, що найважливіше, дозволяє не зачіпати сам носій для процесу відновлення, знижуючи цим ризик остаточного виходу його з ладу. Крім цього, є вбудований HEX-редактор, для тих, хто вміє цим користуватися. Я не вмію, але підозрюю, що з його допомогою можна вручну виправити заголовки пошкоджених файлів, які не є видимим після відновлення.