Вибір проектору для домашнього кінотеатру

Дивитися кіно люблять все, але робити це на великому екрані набагато комфортніше і цікавіше, ніж на невеликому дисплеї ноутбука або планшета. Заради цього люди готові платити гроші, щоб дивитися новинки кінопрокату в кінотеатрах. Але куди краще організувати власний центр розваг у себе вдома. І якщо раніше домашній кінотеатр був ознаками багатства і, скоріше, предметом розкоші, то сьогодні подібні системи стали набагато доступніше і їх може дозволити собі практично кожен.

Практично скільки існують домашні кінотеатри, стільки і ведеться дискусія, що краще використовувати - телевізор або проектор. Протягом тривалого періоду часу телевізори займали провідні ролі, оскільки жоден проектор не міг повноцінно зрівнятися за якістю картинки. Сьогодні ситуація цілком інакша і якісних проекторів не менше, аніж просунутих телевізорів. Проте через брак досвіду і недостатньої інформативності, мало хто знає, за якими параметрами вибирати проектор для домашнього кінотеатру. Про це ми детально розповімо в сьогоднішньому матеріалі. Уважно вивчіть його, і ви без проблем зможете розібратися в питанні.

Створення домашнього кінотеатру починається з підбору підходящого проектора

зміст

 • 1 У чому основні переваги і які недоліки проектора перед телевізором
 • 2 Критерії вибору проектора для домашнього кінотеатру
  • 2.1 Умови використання
  • 2.2 технологія
  • 2.3 яскравість
  • 2.4 контрастність
  • 2.5 Дозвіл і співвідношення сторін
  • 2.6 Довжина фокусу і відстань між проектором і екраном
  • 2.7 Роз'єми і інтерфейси
  • 2.8 Мережевий функціонал
  • 2.9 Ресурс лампи і термін служби
  • 2.10 Вимоги до обслуговування
 • 3 висновок

У чому основні переваги і які недоліки проектора перед телевізором

Почнемо з того, що покажемо сильні і слабкі сторони проектора в порівнянні з телевізійною плазмової або рідкокристалічної панеллю.

переваги:

 • Проектор набагато більш компактний, ніж телевізор. Якщо для телевізора потрібно спеціально виділяти місце, то проектор можна встановити на стелі, де він взагалі нікому не буде заважати. Якщо ви переживаєте за те, що картинка буде спотворена або відображатися під кутом, в сучасних проекторах ця проблема давно усунена.
 • Практично повна відсутність обмежень розміру екрана.Якщо для телевізора середній розмір діагоналі - 40-60 дюймів, а максимальні цифри - близько 80, то для проектора зображення можна розтягнути на кілька сотень дюймів без втрати якості. Виводите картинку хоч на всю стінку вашої кімнати. При цьому телевізори діагоналлю більше 65 дюймів можуть коштувати на рівні проектора, що може видати діагональ в кілька разів більше.
 • Незрівнянно краще і природніше якість зображення. Якщо вам хтось намагається довести зворотне, ця людина просто не бачив проектор в дії. Якщо заздалегідь потурбуватися про затемненні кімнати, то з проектором не зрівняється ніякий телевізор.
 • Менший вплив на очі. Так, і це важливо, оскільки при використанні проектора навантаження на ваш зір не така сильна, як при перегляді телевізора.

Який пристрій вибрати - залежить від завдань, які перед ним стоять

недоліки:

 • Лампа, що дає зображення. Термін її служби в сучасному проекторі досягає в середньому 5-6 тисяч годин. Проте показник деяких просунутих моделей досягає 10000 і навіть 30000 годин, практично на рівні телевізора з плазмової або рідкокристалічної матрицею.Правда, коштують вони відчутно дорожче. Однак, якщо брати бюджетний і середній ціновий діапазон, біля телевізора в цьому компоненті істотні переваги. Будьте готові до того, що, можливо, доведеться міняти лампу проектора досить часто.
 • Шум вентиляторів охолодження в деяких моделях початкового рівня. У порівнянні з абсолютно беззвучним телевізором, навіть невеликий шум може напружувати деяких вимогливих кіноманів. Проте його рівень практично непомітний.
 • Погіршення якості картинки при високому рівні освітлення, що викликає необхідність надійно затінювати кімнату, в якій ви збираєтеся облаштовувати домашній кінотеатр. Це, взагалі, велика проблема всіх проекторів, але прогрес також не стоїть на місці і виробники активно вирішують це питання, впроваджуючи нові технології, що дозволяють поліпшити якість картинки навіть при денному світлі.
 • Необхідність розміщення проекційного екрану. З огляду на, що проектор може виводити зображення на набагато більшу площу, ніж телевізор, з цим може виникнути проблема. Існують стаціонарні екрани, мало чим відрізняються від телевізорів, і висувні.Найбільш зручним варіантом буде встановити на стелю моторизований висувною екран з пультом управління. Натиснули кнопочку - екран висунувся, ще раз натиснули - і повернувся в своє становище. Місця практично не займає, а розміри досягають 150 дюймів. Якщо ж не бажаєте витрачатися, зображення можна виводити навіть на рівну білу стіну.
 • Необхідність прокладати кабелі по стінці до стелі. Якщо електричні дроти не найбільша проблема, то якщо ви хочете виводити картинку на проектор з комп'ютера за допомогою кабелю HDMI, це може стати проблемою, оскільки без втрати якості сигнал по HDMI передається на обмежену відстань.
 • Ціна. Якісний проектор може коштувати в кілька разів дорожче телевізора.

  Проектор в порівнянні з телевізором має як недоліки, так і переваги

Критерії вибору проектора для домашнього кінотеатру

Умови використання

Вибір проектору для домашнього кінотеатру слід почати з того, що потрібно розібратися, якими вони бувають залежно від того, в яких умовах і типах приміщення використовуються. Проектори діляться на три основні групи:

 • Офісні / презентаційні.Призначені для використання в кімнатах з високим рівнем освітлення, таких як офіси або навчальні аудиторії. Оскільки в таких ситуаціях можна знехтувати чіткістю і насиченістю картинки, одним з головних показників є висока яскравість. Вони мають невеликі габарити, і їх легко переносити з місця на місце.
 • Домашні. Призначені для використання в системах домашнього кінотеатру. Мають не найвищу яскравість, але якість зображення є дуже високим. Насиченість, чіткість, точність передачі кольору і контрастність можна порівняти з плазмовими панелями телевізорів. Є кращим вибором для домашнього кінотеатру за умови хорошого затемнення приміщення.
 • Інсталяційні. Найважчі і громіздкі моделі, призначені для використання в великих приміщеннях або навіть під відкритим небом. Їх потужність настільки висока, що для домашнього використання вона в 99% випадків буде зайвою.

Який тип проектора вибрати вам? Проаналізуйте, який буде обстановка в кімнаті, куди ви хочете його поставити. Якщо для теле- і кіносеансів ви виділите окрему кімнату, в якій буде низький рівень освітлення, найкраще вибрати спеціальний проектор для домашнього кінотеатру.Якщо ж такої можливості немає і проектор буде використовуватися в кімнаті з природним освітленням, придивіться до інших моделей з високим рівнем яскравості.

При виборі слід керуватися призначенням девайса

технологія

Всі моделі проекторів використовують для виведення зображення три основні технології: DLP, LCD і LCoS. Як джерело світла можуть використовуватися лампи, світлодіоди і лазери. До того ж розрізняють проектори з однієї або трьома матрицями. Ми не будемо розповідати про тонкощі кожної з технологій, але звернемо увагу на те, в чому практичне відміну кожної з них для глядача.

 • Одноматричну або трёхматрічний проектор. Модель з однією матрицею буде компактніше і при однаковій ціні може мати більш високу якість. При цьому модель з трьома матрицями, незважаючи на великі габарити і більш високу ціну, має набагато кращу якість зображення: картинка чітка, які не розмита, кольору передаються набагато точніше, а також відсутній так званий ефект веселки. У високому ціновому сегменті особливої ​​різниці ви не помітите, але все ж рекомендуємо віддати перевагу проектора за трьома матрицями.
 • DLP, 3LCD або LCoS.Якщо проектор дорогою, то DLP і 3LCD на практиці будуть мало чим відрізнятися, так як виробники подбали про зведення недоліків до самого можливого мінімуму. У ціновій категорії дешевше недоліки будуть більш очевидні. Лампи DLP можуть відображати більш коректно чорно-білі картинки, тоді як інші кольори будуть тьмяними. У свою чергу, 3LCD буде передавати картинку більш правильно при рівні яскравості, який відчутно вище. Проте DLP можуть володіти вищою контрастністю, тобто чорний колір буде набагато глибше, однак вона може бути розмитим через недостатню швидкості обороту колірного колеса (так званий ефект веселки). Через особливості розташування мікродзеркал проектори, що використовують технологію 3LCD, більш схильні до так званого ефекту москітної сітки, коли картинка має помітні темні квадратики, а також, оскільки вони найчастіше є трёхматрічнимі, в деяких випадках зведення квітів буде неідеальним, через що краю є розмитими і показуються як би сходинками. DLP-проектори в основному мають герметично закритий оптичний блок, що не дає потрапляти пилу всередину.Але все не так однозначно, крім того, від пилу потрібно чистити інші елементи. Набирає популярність останнім часом технологія LCoS поєднує всі переваги DLP і 3LCD, але такі проектори ставляться до дорогого сегменту. Проте, якщо у вас є можливість, зупиніть вибір краще на ній.
 • Лампа, світлодіод або лазер. Лампи є перевіреним часом джерелом випромінювання. Зазвичай вони дають білий колір, який за допомогою колірних фільтрів перетворюються в інші кольори. З переваг можна відзначити досить невисоку вартість, а також легкість заміни - процедуру можна виконати самостійно. Якщо говорити про недоліки, то термін служби лампи в середньому 2-3 тисячі годин в недорогих моделях, під час роботи вони істотно нагрівається, що змушує кулер старанно працювати, що, в свою чергу, створює додатковий шум у роботі. Правда, сучасна лампи можуть працювати 5-6 тисяч годин, а в деяких випадках і до 10, і навіть 20 і 30. Світлодіоди і лазери істотно дорожче, але при цьому куди компактніші і енергоефективніше. Вони передають кольору дуже точно, насичено і яскраво, особливо в моделях подорожче. Крім вартості, великим недоліком є ​​неможливість самостійної заміни в разі поломки.

  Трьохматрична підхід на прикладі 3LCD технології

яскравість

Один з найбільш важливих показників проектора, оскільки від нього залежить ваш комфорт. Якщо ви плануєте дивитися відео через проектор тільки в затемненій кімнаті, цими показниками можна знехтувати, оскільки в такому випадку куди важливіше буде контрастність і правильна передача кольору. Але якщо дивитися при звичайному денному освітленні, недолік яскравості призведе до того, що картинка буде дуже блякла і невиразна. Вимірюється потужність випромінюваного світла в люменах, і зазвичай середній рівень, що видається проектором, знаходиться в межі 1500-2000 лм. Через особливості технологій практично кожен проектор має кілька режимів роботи:

 • Яскравий. При його активації включається максимальна яскравість на шкоду передачі кольору. Особливо актуально, якщо потрібно щось подивитися, а можливості затемнити кімнату немає.
 • Презентація. Яскравість нижча, а кольори більш натуральні. Проте до натурального цей режим ще не дотягує.
 • Натуральний. Слід активувати, коли в приміщенні досить темно, оскільки яскравість найнижча, але при цьому передача кольорів - найбільш натуральна і практичний близька до ідеалу.

Необхідна яскравість залежить також від діагоналі екрана, які ви збираєтеся використовувати спільно з проектором. Чим вона більше, тим яскравість повинна бути вище. Знову ж таки, якщо дивитися в темряві, навіть для діагоналі 130 дюймів цілком достатньо буде 1500 люменів, тоді як для 80 буде достатньо і 600. Ці цифри стосуються домашніх проекторів. Якщо ви придивляєтеся в сторону презентаційних або інсталяційних моделей, то яскравість може варіюватися від 3000 до 11000 люмен. Подумайте, чи дійсно вам потрібна така цифра.

контрастність

Що таке контрастність? Це співвідношення яскравості білого кольору і глибини чорного. Чим воно вище, тим краще. Зазвичай контрастність показується у вигляді двох чисел. Комфортним та якісним рівнем буде 1000: 1 і вище.

Проте, не дивлячись на важливість, цим показником можна знехтувати в разі використання проектора в світлому приміщенні. Звертайте увагу на контрастність чи не в першу чергу, якщо дивитися фільми ви збираєтеся в темній кімнаті. Тоді ви зможете по достоїнству оцінити глибину чорного і, як наслідок, більш природні інші кольори.

Якщо ви не довіряєте цифрам, при покупці проектора попросіть продавця включити його. Чорний колір повинен бути чорним, але не сірим або якогось іншого відтінку.Це досягається за рахунок того, що лінза пропускає менше світла, що додатково позначається на комфорті для ваших очей.

Приклад ефекту веселки

Дозвіл і співвідношення сторін

Ще один дуже важливий показник. Чим вище дозвіл, тим комфортніше буде дивитися фільм у вашому домашньому кінотеатрі і тим на більшу діагональ можна вивести картинку. З огляду на сьогоднішню поширеність відео високої якості, проектор повинен мати дозвіл не менше HD, а то і Full HD. Деякі моделі можуть показувати зображення в якості 4K. Якщо брати числові дані, то мінімальний дозвіл, прийнятне для сучасного проектора, має бути не менше ніж 1280 × 800. Це дозволить дивитися відео з роздільною здатністю 1280 × 720. Проте, якщо ви хочете дивитися кіно справді на великому екрані з відмінною якістю, краще придивитися до моделей з роздільною здатністю 1920 × 1080. По-перше, ви зможете насолоджуватися кіно з максимальною роздільною здатністю Full HD, а по-друге, зможете навіть переглядати документи з безліччю дрібного тексту.

Щодо співвідношення сторін екрану, то найбільш популярними варіантами є практично квадратний 4: 3, а також витягнуті 16: 9 і 16:10.Перший з перерахованих більш зручний для роботи з веб-сайтами і читання електронних книг, тоді як інші - ідеальні для фільмів і інших відеороликів.

Гурманам припаде до смаку дозвіл 4096 × 2160 або 3840 × 2160, що відповідає стандарту UltraHD або 4K. Крім того, набирають популярність моделі з можливістю відтворення фільмів у форматі 3D. Мінімальна дозвіл, що дозволяють отримати максимальне задоволення в цьому випадку - Full HD 1920 × 1080.

Довжина фокусу і відстань між проектором і екраном

Не менш важливий параметр, який впливає на зручність установки проектора в конкретно взятому приміщенні. Уявіть, що ваша кімната обмежена розміром, наприклад, три метра, а для комфортного перегляду проектор треба встановити лише на відстані 5 метрів. Погодьтеся, це додасть зайвого головного болю. Всі сучасні проектори бувають трьох типів:

 • Довгофокусні. Такі пристрої призначені для перегляду з відстані кількох метрів. Причому чим далі від екрану ви його встановите, тим більший розмір кадру ви зможете отримати. Проекційне ставлення передається у вигляді 2 чисел, розділених двокрапкою. Для довгофокусних проекторів вона становить 2,0: 1 і навіть вище.Як розшифрувати цей параметр? Наприклад, ви встановлюєте проектор на відстані 2 м від екрану. Діагональ зображення в такому випадку буде максимум 1 м. На відстані 3 м від екрану діагональ картинки становить півтора метра. Принцип вам зрозумілий. Якщо ви хочете отримати велику діагональ, встановлювати проектор доведеться далі. З одного боку, длиннофокусная оптика коштує дешевше, але, з іншого, якщо розміри приміщення досить обмежені, користуватися таким проектором буде не зовсім зручно.
 • Короткофокусні. Такий проектор можна встановити набагато ближче до екрану, при цьому це менше позначиться на розмірі одержуваного кадру. У таких пристроях проекційне співвідношення становить в середньому від 0,55: 1 до 1,5: 1. Що це означає? Встановивши проектор в метрі від екрану, ви отримаєте діагональ зображення майже два метри. Такі моделі слід вибирати, якщо ви хочете організувати домашній кінотеатр в квартирі або невеликій кімнаті.
 • Ультракороткофокусние. Такі моделі мають проекційне співвідношення в районі 0,27: 1. При їх використанні відстань до екрану саме мінімальне, аж до 10-20 см, а особливості конструкції дозволяють істотно заощадити місце. Єдиний мінус - набагато більш висока ціна.

Подібний девайс дає якісну картинку навіть з 10 см

Чому так важливо звертати увагу на довжину фокусу? Якщо телевізор виводить зображення з правильним співвідношенням сторін в будь-якому випадку, то якщо проектор буде знаходитися під великим кутом до проекційному екрану, кадр може бути не прямокутним або квадратним, а у вигляді трапеції. Це не зовсім добре. Хоча всі моделі мають спеціальні функції і механізми для усунення цього недоліку, найкраще, щоб кут нахилу проектора по можливості був мінімальним.

Роз'єми і інтерфейси

Особливості проектора полягають в тому, що він не може самостійно відтворювати картинку без зовнішнього джерела. Тобто ви не зможете просто увіткнути в нього телевізійний кабель і дивитися новини або фільм на улюбленому телеканалі. Для цього вам знадобиться як мінімум ТВ-тюнер. А також слід врахувати, що далеко не кожен проектор для домашнього кінотеатру вміє самостійно відтворювати звук, тому доведеться додатково подбати про акустику. Отже, щоб не виникало проблем з використанням різних джерел відеосигналу, якими роз'ємами повинен володіти сучасний проектор?

 • HDMI.Практичний обов'язковий стандарт, якщо ви хочете дивитися фільми у високому дозволі без втрати якості. Останнім часом цей роз'єм використовується всюди і з його допомогою можна вивести сигнал як з комп'ютера або ноутбука, так і з Blue-ray-програвача. Однак слід врахувати, що якість помітно погіршується при збільшенні довжини кабелю, тому заздалегідь розплануйте, де буде розташовуватися ваше обладнання.
 • VGA. Вже досить застарілий, але все-таки ще стандартний відеовхід, що дозволяє передавати зображення в досить високій якості. Зазвичай з ним працюють стандартні ТВ-тюнери, а також комп'ютери і ноутбуки попереднього покоління.
 • Вхід і вихід для звуку. Оскільки далеко не кожна модель має вбудований динамік, необхідно виводити звук на зовнішню аудіосистему. В цьому випадку ви ніяк не зможете обійтися без аудіовиходу. Він може бути різних форматів, але в наш час найчастіше це джек 3,5 або 6,3 мм.

Сучасні пристрої мають безліч різних інтерфейсів

Деякі моделі можуть мати також інші роз'єми і інтерфейси, що дозволить під'єднувати до нього практично будь-який зовнішній пристрій.

 • USB.Можна підключати флешки, камери та інше обладнання, а також передавати звук і відео з комп'ютера або ноутбука. Хоча можна з упевненістю сказати, що це, скоріше, модна тенденція, ніж реальна необхідність.
 • Wi-Fi. Призначений для передачі сигналу від комп'ютера до проектора без проводів. Для організації такої бездротової мережі, можливо, будуть потрібні спеціальні конвектори та перетворювачі.
 • Ethernet. Призначення, як і у Wi-Fi, але є більш надійним, оскільки не схильний до зовнішніх чинників, через які швидкість передачі даних може падати.
 • Композитний, компонентний виходи, інші аналогові інтерфейси. Призначені в першу чергу для прийому сигналу з застарілого обладнання. Найчастіше якість сигналу далеко не найвища.

Мережевий функціонал

Як уже згадувалося вище, деякі моделі проекторів, особливо Epson, оснащуються мережними адаптерами Wi-Fi або LAN. Не варто думати, що ви безпосередньо зможете підключатися до інтернету і переглядати вміст веб-сторінок, як, наприклад, на Smart TV. Основне їх призначення - організація бездротової, провідний або гібридної мережі, для того щоб швидко передавати відеосигнал між підключеними до неї пристроями.Дуже зручна річ, оскільки дозволяє дублювати екран навіть мобільних пристроїв, якщо ті підтримують відповідну технологію. Кількість проводів зводиться до мінімуму. Правда, потрібно соціальний мережевий конвертер для обробки і виведення даних на проектор.

Ресурс лампи і термін служби

Як уже згадувалося вище, середній термін служби лампи - 5-6 тисяч годин. Сучасні проектори, які використовують світлодіодні і лазерні джерела світла, можуть запропонувати термін служби до 20-30 тисяч годин, ну і коштують вони значно дорожче. Що ж може вплинути на підсумкове час роботи?

 • Режим використання. Якщо ви будете постійно дивитися фільми або інший контент на високому рівні яскравості, то термін служби може скоротитися. Для цього краще використовувати економрежім або спеціальний режим "Натуральний", що гарантує більш якісну передачу кольору при більш низькій яскравості.
 • Якість охолодження. Якщо повітряні фільтри забиті, а охолоджуючі вентилятори не працюють, як від них очікується, це теж негативно позначається на терміні експлуатації. Правда, це не так критично у проекторів на світлодіодах або лазерах.
 • Пил.Якщо в місці установки проектора накопичується багато пилу, яка потрапляє всередину, то з часом пристрій засмічується, повітряні фільтри швидше приходять в непридатність, вентилятори змушені працювати на більш високих оборотах, а термін служби лампи може істотно скоротитися.

Вимоги до обслуговування

В продовження попереднього пункту окремо хотілося б зупинитися на пиловій фільтрі. За великим рахунком, це один із самих основних компонентів, оскільки від його якості залежить, наскільки добре і як довго буде працювати проектор. Слід звертати увагу на те, наскільки просто почистити повітряний фільтр. Залежно від використовуваної технології матриці, можна впоратися або в домашніх умовах, або ж обов'язково нести в сервісний центр. У другому випадку експлуатація вийде набагато дорожче, оскільки очищення слід проводити раз на кілька місяців.

висновок

Ми написали вам докладне керівництво, і ви тепер знаєте, як вибирати кращі проектори для домашнього кінотеатру. Сподіваємося, що обрана вами модель прослужить дуже довго і ви будете отримувати насолоду від перегляду фільмів кожен день.

Чи користуєтеся ви проектором в даний момент? Чи подобається вам він? Розкажіть нам про це в коментарях під статтею.