Температура процесора як її дізнатися, якою вона має бути і чим небезпечне її підвищення

Так уже склалося, що при будь-яких неполадках в роботі ПК майже кожен користувач насамперед перевіряє температуру процесора: чи не перегрівся, бува, "залізний друг", чи не час йому охолонути? І це правильно: перегрів - одна з основних причин комп'ютерних глюків, а в запущених випадках - і поломок. Однак не всі з нас знають, якою вона - температура процесора, повинна бути, і як правильно її визначити.

Поговоримо про те, які кошти термоконтроля ЦП найбільш достовірні, що вважати нормою, а що - перегрівом і чим останній небезпечний для вашого ПК.


SSD, Smart TV приставки, ігрові відеокарти, процесори для ПК, МФУ, антивіруси, роутери, підсилювачі Wi-Fi, смартфони до 10000 рублів

Що є норма, а що ні?

Сучасні центральні процесори набагато "темпераментнєє" - гаряче своїх попередників, випущених 5-8 років тому. Якщо для старичків критичний максимум складає всього 65-70 ° С, то їх "внуки і правнуки" вже здатні розігріватися до 100-105 ° С.

Нормальна температура мобільних процесорів в середньому вище, ніж десктопних. Першим цілком комфортно при нагріванні до 55-60 ° С з піковими підйомами до 70-75 ° С. Другим потрібна температура градусів на 10 нижче. Це при звичайній, помірному навантаженні.Під час інтенсивної роботи та ігор можливий розігрів ЦП до 65-70 ° С (на ноутбуках) і до 55-65 ° С (на десктопах), з піковими підйомами до 75-85 ° С. При нагріванні вище 85-100 ° С (точний показник залежить від моделі і покоління ЦП) спрацьовує механізм термозахисту - дросселирование тактів (thermal throttling), при якому процесор знижує швидкість (пропускає такти), що дозволяє йому трохи охолонути. Якщо нагрів продовжує рости і виходить за допустиму межу - комп'ютер вимикається.

Максимально допустима температура конкретної моделі ЦП часто вказана в її специфікаціях.

У цьому прикладі (процесор для ноутбука Intel® Core ™ i3-2310M) наведено дві критичні температури: 85 ° С і 100 ° С. Це тому, що модель випускається в корпусах двох різних типів. Процесор в корпусіPGA (Pin grid array) - знімний, його контакти є масив штирьків, а вBGA (Ball grid array) - незнімний, його контакти представлені масивом кульок, якими він припаюється до материнської плати. Другий варіант, як бачите, здатний розігріватися сильніше першого.

Як дізнатися температуру процесора?

Зазвичай це робиться за допомогою програм апаратного моніторингу, яких випущено безліч. Ось неповний список найпопулярніших з них:

 • Aida64 (Платна, але для разового використання досить триальной версії).
 • SiSoftware Sandra (Версія Lite - безкоштовна, інші платні).
 • HWiNFO 32/64 (Безкоштовна).
 • Core Temp (Безкоштовна).
 • Real Temp (Безкоштовна).
 • HWMonitor (Безкоштовна) і т. Д.

У Aida64 потрібна інформація знаходиться в розділі "датчики".

У HWiNFO - в розділі "Sensors".

Дивіться також:

 • Друга молодість залізного друга: як замінити процесор на ноутбуці
 • Як розігнати процесор
 • Як дізнатися кількість ядер у процесора
 • Як дізнатися, які процесор і відеокарта стоять на комп'ютері
 • Як дізнатися, яка материнська плата стоїть на комп'ютері або ноутбуці

На деяких комп'ютерах програми відображають температуру недостовірно, наприклад, показують, що вона нижча за кімнатну або сильно зашкалює за сотню. Якщо виникли сумніви, дізнатися правильні показники допоможе утиліта моніторингу від виробника материнської плати ПК (наприклад, AI Suite 3 для платформ Asus) або ноутбука, а також BIOS.

Один з таких прикладів показаний на скріншоті:

Зліва - дані Asus AI Suite 3 (достовірні), праворуч - HWiNFO (судячи з ним, CPU чи замерз, то чи раскочегарився до 60 ° С). Різниця очевидна.

Як дізнатися температуру процесора в BIOS? В утиліті BIOS Setup потрібна нам інформація відображається в розділі "PC Health Status"(Інший варіант назви -" Hardware Monitor "). Опція називається"CPU Temperature"(Або" CPU Temp "," Processor Temp "і т. П.)

У графічних версіях UEFI Asus температурні і інші показники виведені на головний екран:

У інших виробників вони знаходяться в різних розділах, але знайти їх нескладно, оскільки інтерфейс UEFI перемикається на російську мову.

Чим шкідлива для комп'ютера висока температура ЦП?

Іноді навіть незначний перегрів процесора викликає у користувачів паніку, мовляв, він же може згоріти. Насправді підскок температури навіть до критичних цифр для самого ЦП не є небезпечним - комп'ютер просто вимкнеться. Але це небезпечно для інших компонентів ПК, особливо для накопичувачів і даних на них. При раптовому відключенні харчування головки жорсткого диска не встигають переміститися в безпечну зону паркування і можуть пошкодити магнітний шар, де записана інформація. Крім того, температурні показники ЦП можна розцінювати як індикатор стану всієї системи - якщо жарко процесору, значить, погано і жорсткого диска. А для останнього набагато важливіше знаходитися в комфортних температурних умовах, ніж для решти.

Термічне пошкодження кристала CPU можливо тільки при поломці або відключенні апаратного моніторингу (системи термодатчиков іконтролера, який, обробляючи інформацію, що надходить з них інформацію, регулює швидкість вентиляторів охолодження, а при перегріванні вимикає живлення ПК). Перше зустрічається досить рідко, а друге, як правило, є наслідком невдалого розгону з елементами вольтмод.

***

Звичайному користувачеві, швидше за все, ніколи в житті не випаде шанс побачити "згоряння" ЦП від перегріву (якщо, звичайно, не посприяти цьому своїми руками). Чого не скажеш про інших комплектуючих комп'ютера. Крім жорстких дисків, "сауна" всередині системного блоку (а особливо ноутбука) шкідлива для відеокарт і вкрай не корисна блокам харчування. Тому стежити за температурою як процесора, так і інших пристроїв ПК, потрібно обов'язково.

https://blogun.ru/butylenejhfhhf.html Автор ще рекомендує:
 1. Як налаштувати безкоштовні канали на Smart TV
 2. Очищення пам'яті на Android: перевірені способи
 3. Калібрування акумулятора ноутбука
 4. Що таке UEFI і чим він кращий BIOS?
 5. Як робити бекапи Windows 10 на автоматі і навіщо це потрібно?
 6. Як прискорити завантаження Windows 10
 7. Якщо гальмує відео при перегляді онлайн