Запис образу більше 4 Гб на FAT32 UEFI

Одна з основних проблем, з якою стикаються користувачі при створенні завантажувального флешки UEFI для установки Windows - необхідність використовувати файлову систему FAT32 на накопичувачі, а отже, і обмеження на максимальний розмір образу ISO (а точніше, файлу install.wim в ньому). З огляду на, що багато хто воліє різного роду "збірки", які часто мають великі, ніж 4 Гб розміри, постає питання про записи їх для UEFI.

Є способи обійти цю проблему, наприклад, в Rufus 2 ви можете зробити завантажувальний накопичувач в NTFS, який при цьому "видно" в UEFI. А недавно з'явився і ще один спосіб, що дозволяє записати ISO більше 4 гігабайт саме на флешку FAT32, реалізований він в моїй улюбленій програмі WinSetupFromUSB.

Як це працює і приклад записи завантажувальної флешки UEFI з ISO більше 4 Гб

У бета-версії 1.6 WinSetupFromUSB (кінець травня 2015) реалізована можливість записати образ системи, що перевищує 4 Гб на FAT32 накопичувач з підтримкою UEFI завантаження.

Наскільки я зрозумів з інформації на офіційному сайті winsetupfromusb.com (там же ви можете скачати розглянуту версію), ідея виникла з обговорення на форумі проекту ImDisk, де користувач зацікавився можливістю розділяти ISO образ на кілька файлів, так щоб їх можна було розмістити на FAT32, з подальшим "склеюванням" вже в процесі роботи з ними.

І ця ідея була реалізована в WinSetupFromUSB 1.6 Beta 1.Розробники попереджають, що на даний момент часу ця функція не була повністю протестована і, можливо, у когось працювати не буде.

Для перевірки, я взяв образ ISO Windows 7 з можливість UEFI завантаження, файл install.wim на якому займає близько 5 Гб. Самі кроки для створення завантажувальної флешки в WinSetupFromUSB використовував ті ж, що і зазвичай для UEFI (докладніше - Інструкція та відео WinSetupFromUSB):

  1. Автоматичне форматування в FAT32 в FBinst.
  2. Додавання образу ISO.
  3. Натискання кнопки Go.

На 2-му кроці демонструється повідомлення: "Файл занадто великий для розділу FAT32. Він буде розбитий на частини". Відмінно, то, що і потрібно.

Запис пройшла успішно. Звернув увагу, що замість звичайного відображення імені копируемого файлу в рядку статусу WinSetupFromUSB, тепер замість install.wim повідомляють: "Йде копіювання великого файлу. Будь ласка, зачекайте" (це добре, а то деякі користувачі на даному файлі починають думати, що програма зависла) .

У підсумку, на самій флешці файл ISO з Windows був розбитий на два файли (див. Скріншот), як і очікувалося. Пробуємо завантажитися з неї.

Перевірка створеного накопичувача

На моєму комп'ютері (материнська плата GIGABYTE G1.Sniper Z87) завантаження з флешки в режимі UEFI пройшла успішно, подальше виглядало наступним чином:

  1. Після стандартного "Копіювання файлів", на екрані установки Windows відобразилося вікно з іконкою WinSetupFromUSB і статусом "Ініціалізація USB диска". Статус оновлюється раз на кілька секунд.
  2. У підсумку - повідомлення "Не вдалося ініціалізувати USB диск. Спробуйте відключити і підключити знову через 5 секунд. Якщо використовуєте USB 3.0, спробуйте порт USB 2.0".

Подальші дії на даному ПК мені не вдалися: немає можливості натиснути "Ок" в повідомленні, тому як миша і клавіатура відмовляються працювати (пробував різні варіанти), а підключити флешку до USB 2.0 і завантажитися я не можу, оскільки у мене всього один такий порт , вкрай невдало розташований (флешка не влазить).

Як би там не було, думаю, що ця інформація буде корисна цікавиться питанням, а баги обов'язково поправлять в майбутніх версіях програми.