Wi-Fi Mesh системи - що це і чому майбутнє за Mesh мережами?

У цій статті я планую познайомити вас з Wi-Fi Mesh системами. Розповім, що це за пристрої, як вони працюють, які у них переваги і чим відрізняються від звичайних Wi-Fi роутерів. Розглянемо Mesh системи, які вже є в продажу. Технологія однозначно дуже цікава і за нею майбутнє. Я думаю, що такі пористі Wi-Fi системи дуже скоро замінять звичайні маршрутизатори, так як в їх покупці просто не буде ніякого сенсу.

Я якось особливо не цікавився технологією Mesh Wi-Fi і цими пристроями до недавнього часу. Перший раз я познайомився з цими системами завдяки компанії Tenda, коли вони запропонували мені протестувати їх Mesh систему Nova. Я звичайно ж погодився і був дуже приємно здивований цими пристроями (у мене був комплект з трьох модулів) і самою технологією в цілому. Пам'ятаю, як підключив все і налаштував буквально за хвилину. А радіус покриття Wi-Fi мережі (можливість розширення за рахунок додаткових модулів), швидкість з'єднання, зручність управління, зовнішній вигляд і інші дрібниці залишили тільки позитивні емоції. Я був захоплений цією системою. Зрозумів, що це набагато крутіше, простіше і в деяких випадках навіть вигідніше звичайних роутерів. Можете почитати мій огляд Mesh-системи Tenda Nova MW6 для "безшовної" Wi-Fi мережі.Систему Nova MW6 я через деякий час відправив назад в компанію Tenda. Інші виробники мережевого обладнання, на жаль, не пропонували мені свої Wi-Fi Mesh системи на огляд.

Дивився новини в соціальних мережах і наткнувся одразу на два поста від різних виробників. TP-Link представляли свою систему TP-Link Mesh Deco, а у ASUS була якась запис про їх системі ASUS Lyra. Відразу вирішив, що потрібно підготувати статтю на цю тему. Можливо, вона допоможе вам з вибором між Wi-Fi роутером і Mesh системою. Так, поки-що ці системи не дуже популярні, так і дорогі, але це без сумніву майбутнє. Думаю, з часом все бездротові мережеві пристрої будуть робити з можливістю об'єднання їх в порожнисту Wi-Fi мережу.

Що таке Wi-Fi Mesh і як це працює?

Слово Mesh має багато значень. Одне з них - осередок мережі. Думаю, вже приблизно зрозуміло, що таке Mesh система, якщо ми говоримо про Wi-Fi мережах. Mesh мережі - складна штука (якщо розглядати їх основу), судячи з інформації з Вікіпедії. Протоколи Mesh (IEEE 802.11s, IEEE 802.11k / v / r) і інша непотрібна нам інформація. Але в кінцевому підсумку, у вигляді готових Mesh систем, це дуже прості і зрозумілі пристрої. Тут виробники звичайно ж постаралися.

Щоб було простіше вам і мені, постараюся пояснити простими словами. Mesh системи складаються з модулів. Кожен модуль (окремий пристрій), це приблизно як звичайний роутер.Як правило, ці системи продаються в різних комплектах поставки. Можна купити комплект з одного, двох, або трьох модулів.

Всі модулі в Mesh системах однакові і рівні між собою. Там немає головного пристрою, до якого підключаються додаткові модулі (як роутер і репітери, наприклад). І основна фішка в тому, що ці модулі (в рамках однієї системи) можуть дуже швидко з'єднуватися між собою по бездротовій мережі і роздавати Wi-Fi на великі ділянки. Ми можемо поставити один модуль, і його робота, в принципі, нічим не буде відрізнятися від роботи звичайного Wi-Fi роутера. Але якщо нам необхідно, ми купуємо ще один такий самий модуль, включаємо його в розетку, і буквально за 30 секунд вони з'єднуються між собою і починають працювати в парі. На фото нижче ви можете побачити, як працює Mesh система з 3-x модулів (на прикладі ASUS Lyra).

Інтернет по кабелю ми підключаємо до одного модулю (до будь-якого в цій мережі) і цей модуль ділитися інтернетом з іншими модулями Mesh системи, які з'єднані між собою. Як правило, на кожному такому модулі є кілька LAN портів, так що до них можна підключати пристрої з мережевого кабелю. Наприклад телевізори, ігрові приставки, ПК і т. Д.Встановивши один модуль, досить підключити до нього тільки інтернет і харчування. До інших модулів (якщо вони вам потрібні) ми підключаємо тільки харчування.

Всі ці модулі (осередки) створюють єдину, швидкісну, безшовну Wi-Fi мережу на весь будинок, двір, квартиру, офіс або інше приміщення. За рахунок модульної системи, радіус покриття Wi-Fi мережі дуже великий. Ніяких "мертвих зон". Можна додати стільки модулів, скільки вам необхідно.

Основні особливості Mesh систем

Хочу окремо виділити основні фішки і переваги цих пристроїв і технології Wi-Fi Mesh.

 • Великий радіус дії Wi-Fi мережі. Саме за рахунок модульної системи. Наприклад, ми встановили один модуль якийсь Wi-Fi Mesh системи, і виявилося, що у вас в далеких кімнатах, на інших поверхах, у дворі, в гаражі, або ще десь не ловить Wi-Fi. Ми просто купуємо ще один, або кілька модулів і включаємо їх в зоні стабільного прийому сигналу від першого модуля. Вони з'єднуватися і розширюють Wi-Fi мережу. Їх робота відрізняється від пари Wi-Fi роутер + підсилювач сигналу (ретрансляція). Нижче я розповім як саме і які переваги в цьому плані у ячеистой Wi-Fi мережі. Фото з сайту TP-Link, зі сторінки з описом їх системи Mesh Deco:
  Додаємо модулі - розширюємо Wi-Fi мережу.І що найважливіше, без втрати швидкості, продуктивності, збоїв в роботі і т. Д. Ці пристрої створені для цього, тому, все працює дуже стабільно. Більш того, якщо один з модулів "вилітає" з мережі, то система автоматично відновлює з'єднання підключаючись через інші модулі.
 • Безшовний Wi-Fi. Wi-Fi Mesh системи створюють справжню безшовну Wi-Fi мережу. Мережа дійсно одна в радіусі дії всіх встановлених модулів. Коли ви переміщується по дому, або по квартирі, то пристрій підключається до модуля з найкращим сигналом. І що найголовніше, в момент перемикання на інший модуль, з'єднання з інтернетом не пропадає. Навіть якщо ви спілкуєтеся через якийсь месенджер, то обривів не буде. Завантаження файлів не буде перериватися. Приклад безшовної Wi-Fi мережі, яку роздає Tenda Nova MW6 (в порівнянні зі звичайним роутером і репітерами):
  Це дуже круто. Скрізь одна мережа, як ніби її роздає один пристрій. Без якихось обривів, відключень, перемикань і т. Д.
 • Висока швидкість Wi-Fi мережі і стабільне з'єднання. Всі нові Wi-Fi Mesh системи двох, або трьохдіапазонні. З підтримкою стандарту AC. Вони роздають Wi-Fi мережу на частоті 2.4 ГГц і 5 ГГц.ASUS Lyra, TP-Link Deco M9 Plus і можливо інші системи використовують один з двох діапазонів на частоті 5 ГГц для з'єднання між модулями мережі. Дві інші мережі (в різних діапазонах) доступні для підключення пристроїв. Вічна проблема при установці Wi-Fi підсилювачів - падіння швидкості. Навіть незважаючи на те, що модулі Mesh систем з'єднуються по повітрю, швидкість практично не падає. Головне, щоб всі модулі знаходилися між собою в зоні стабільного прийому.
  Є підтримка MU-MIMO і інших технологій, які створені для поліпшення і прискорення роботи Wi-Fi мережі.
 • Дуже проста настройка і підключення додаткових модулів. Все можна налаштувати через додаток з мобільного пристрою. Фірмовий додаток є у кожного виробника.
 • Незвичайний зовнішній вигляд. Модулі Mesh систем не схожі на звичайні роутери. Всі системи, які є зараз на ринку, виконані в цікавому дизайні.

Принцип роботи всіх Wi-Fi Mesh систем практично однаковий. Але в залежності від виробника і моделі, характеристики і можливості звичайно ж можуть відрізнятися. Так само є відрізняючи в настройках і функціях. Але в таких системах є все, що необхідно звичайному користувачеві: батьківський контроль, управління підключеними пристроями, гостьова мережа,перенаправлення портів, антивірус і захист мережі, оновлення прошивки і т. д.

Чому Wi-Fi Mesh система краще зв'язки роутер + ретрансляція?

Коли роутера недостатньо (в плані покриття Wi-Fi мережі), найоптимальніше рішення - установка репитера. Можна використовувати інший роутер, який може працювати в режимі посилення Wi-Fi мережі, або додаткові точки доступу, які підключаються до головного роутера по кабелю, що не завжди зручно. Звичайний ретрансляція теж клонує встановлення основної Wi-Fi мережі, і бездротова мережа у нас начебто одна, але в зв'язці роутер + ретрансляція є два великих мінуса, в порівнянні з модульними Wi-Fi мережами.

 1. Репитер ріже швидкість приблизно в половину. А якщо встановлено два репитера або більше? Модулі Mesh систем з'єднуються між собою без втрати швидкості.
  Ну і якщо ви користувалися Wi-Fi мережею в якій є репітери, то напевно знаєте, наскільки це нестабільна мережу. Репітери можуть відключатися, втрачати з'єднання з основною мережею, або створювати проблеми при підключенні пристроїв.
 2. Репітери не створюють безшовну Wi-Fi мережу. Побудувати справжню безшовну Wi-Fi мережу можна тільки за допомогою Wi-Fi Mesh системи. Так, після установки звичайного репитера на пристроях відображається одна Wi-Fi мережу.Але в момент, коли пристрій перемикається між роутером і репитером - підключення розривається і на деякий час втрачається з'єднання з інтернетом. Перемикання між модулями Mesh системи відбувається без розривів з'єднання.

Навіть якщо на даний момент немає необхідності в розширенні Wi-Fi мережі, можна все рівно замість маршрутизатора купити один модуль якийсь Mesh системи. Він буде працювати як звичайний маршрутизатор. А ось коли одного модуля буде недостатньо (наприклад, при переїзді в іншу квартиру) можна докупити ще один модуль і дуже швидко розширити Wi-Fi мережу. І ця мережа буде працювати набагато швидше і стабільніше, а користуватися нею буде набагато приємніше в порівнянні з мережею, яка побудована на базі маршрутизатора і повторювача (він же ретрансляція).

Я ні в якому разі не кажу, що роутери це минуле століття і їх потрібно терміново викинути на смітник і купувати ніздрюваті Wi-Fi системи. Просто якщо ви вибираєте собі нове обладнання для створення великої, надійної і швидкої Wi-Fi мережі, то чому б не звернути увагу на пристрої, які ідеально для цього підходять.

Давайте більш детально розглянемо найпопулярніші Mesh системи, які вже можна придбати.

TP-Link Mesh Deco

Лінійка TP-Link Mesh систем Deco представлена ​​в трьох моделях: Deco M5, Deco P7 і Deco M9 Plus. У нас ніби як офіційно представлена ​​тільки Deco M5. Відмінність між цими моделями в основному в потужності заліза і швидкості Wi-Fi мережі. Найпотужніша і швидка - Deco M9 Plus. Це Трьохдіапазонний Mesh система стандарту AC2200. Зовнішній вигляд у них однаковий. Ось тільки на Deco P7 є один порт USB Type-C, а на Deco M9 Plus один звичайний USB-порт.

Так як у компанії TP-Link є ціла лінійка Powerline пристроїв, то в своїх Mesh системах (тільки в моделі Deco P7) вони застосували технологію гібридного з'єднання. Коли модулі ячеистой системи з'єднуються не тільки по Wi-Fi, але і по електропроводці. Таке з'єднання більш стабільне, в порівнянні з Wi-Fi. А в парі Wi-Fi + Powerline швидкість з'єднання між модулями (а значить і на всіх пристроях) повинна збільшитися до 60%.

Ще одна цікава особливість цих систем - IoT Mesh. Вона дозволяє об'єднати в одну систему пристрою розумного будинку (датчики та інші компоненти), які підключаються не тільки по Wi-Fi, але і по Bluetooth і Zigbee. Правда ця фішка є тільки в Deco M9 Plus.

Є додаток Deco для швидкого налаштування і управління. Система захисту TP-Link HomeCare. До такої системи можна підключити понад 100 пристроїв по Wi-Fi мережі. І ще на кожному модулі є 2 LAN-порту (один порт, на одному модулі буде використовуватися як WAN).

Покриття Wi-Fi мережі (для Deco M5): 2 модуля - до до 350 кв.м. 3 модуля - 510 кв.м.

Tenda Nova

На офіційному сайті представлені 4 моделі: MW3, MW5, MW5s, MW6. Всі вони трохи відрізняються зовнішнім виглядом і характеристиками. Ось так виглядає Tenda Nova MW6 (яку я вже тестував):

Так як я вже робив детальний огляд цієї Mesh-системи, то немає сенсу ще раз писати про її характеристики і можливості. Можете почитати статтю як будуть виглядати маршрутизатори майбутнього? Огляд Mesh-системи Tenda Nova MW6 для "безшовної" Wi-Fi мережі.

ASUS Lyra

Наймолодша - Lyra mini. Двохдіапазонна Mesh система, швидкість Wi-Fi мережі до 1300 Мбіт / с. Далі йде Lyra Trio. Так само двухдиапазонная, з максимальною швидкістю 1750 Мбіт / с і підтримкою технології MIMO 3x3. І найпотужніша і швидка - Lyra. Це вже Трьохдіапазонний ячеистая Wi-Fi система зі швидкістю бездротової мережі до 2200 Мбіт / с.

Велика зона покриття Wi-Fi мережі, розширення за рахунок установки додаткових модулів, безшовний роумінг в мережі між усіма модулями, оптимізація підключення пристроїв, захист вашої мережі за допомогою AiProtection, проста настройка і управління через додаток ASUS Lyra і багато інших фішок. Всі ці системи практично однакові, навіть якщо розглядати пристрою від різних виробників.

Є можливість з'єднати вузли Mesh системи по кабелю. Якщо, наприклад, у вашому будинку вже прокладений кабель живлення.Таке з'єднання буде більш стабільним і надійним, а Wi-Fi мережу повністю звільниться для підключення ваших пристроїв.

Можна придбати необхідну вам кількість вузлів системи ASUS Lyra (1, 2, або 3 модуля).

Zyxel Multy X

Потужна, Трьохдіапазонний Mesh система від компанії Zyxel. Вона виконана в красивому білому корпусі.

За допомогою Zyxel Multy можна організувати швидку Wi-Fi мережу як в маленькій квартирі, так і в великому заміському будинку. Продається ця система в двох комплектаціях. З одним, або двома модулями. Якщо ми купуємо один модуль, то він буде працювати у нас як звичайний маршрутизатор. Якщо необхідно, то в будь-який момент можна купити ще один модуль. Якщо у вас велика квартира, або будинок, де один маршрутизатор не справлявся, то рекомендую відразу купувати комплект з двох модулів.

Так як це Трьохдіапазонний система, то одна мережа в діапазоні 5 ГГц використовується виключно для з'єднання між модулями мережі. Друга мережа на частоті 5 ГГц і мережу на частоті 2.4 ГГц доступні для підключення пристроїв.

На корпусі Multy X крім 3x LAN і 1 WAN-порту є ще 1 USB-порт стандарту 2.0.

Є функція, яка вибирає оптимальний варіант з'єднання модулів між собою. Ну і звичайно ж користувач може встановити мобільний додаток для управління Mesh системою від Zyxel.

Netgear Orbi

Лінійка систем Orbi представлена ​​в трьох варіантах:

 • RBK30 (AC2200) - в комплект входить один роутер і пристрій для розширення мережі (підключається безпосередньо в розетку). Але це все та ж Mesh система, а не звичайний маршрутизатор і ретрансляція. Трьохдіапазонний технологія. Одна мережа виділена для з'єднання між роутером і підсилювачем. Покриття Wi-Fi до 200 кв. метрів.
 • RBK40 (AC2200) - покриття Wi-Fi до 250 квадратних метрів. Ця система складається з двох однакових модулів. Система так само Трьохдіапазонний. Один модуль виділений для з'єднання між осередками мережі.
 • RBK50 (AC3000) - це найпродуктивніша Wi-Fi система від Netgear. Відрізняється більшою продуктивністю і швидкістю Wi-Fi мережі. Покриття Wi-Fi до 350 квадратних метрів.

Ось так виглядають Wi-Fi-системи Netgear:

Є додаток для управління системою з мобільного пристрою і набір необхідних функцій. Батьківський контроль, гостьова Wi-Fi мережу і т. Д.

висновки

Основні плюси в порівнянні з роутерами: найбільше покриття Wi-Fi мережі і безшовна бездротова мережа (безшовний роумінг). Дуже просто розширювати Wi-Fi мережу за рахунок установки додаткових модулів. Проста настройка. Ну і цікавий зовнішній вигляд.

Мінуси в порівнянні з роутерами: ціна. Коштують такі системи не дешево. Але вони тільки починають з'являтися на нашому ринку, так що ціна буде падати.

Поки що мені доводилося налаштовувати тільки Mesh систему Nova від Tenda.І на початку статті я вже писав, що був приємно здивований простотою і можливостями цих пристроїв. Вважаю, що це просто ідеальний варіант для великих квартир і заміських будинків. Особливо багатоповерхових будинків. Три модуля з будь-комірчастої Wi-Fi системи без проблем забезпечать вам стабільний покриття не тільки в будинку, але і у дворі і інших будівлях на вашій ділянці. А якщо трьох модулів буде мало, можна просто купити і встановити ще один модуль, або декілька.

Будемо стежити за розвитком цих пристроїв. Найближчим часом постараюся зробити огляд інших Wi-Fi систем, про які писав вище. Залишайте коментарі, напишіть свою думку про технології Wi-Fi Mesh і про системи, які, можливо, вам вже вдалося перевірити в роботі.