Включення неактивних ядер процесора в Windows - додаткова потужність

Однією з найцікавіших нових технологій, реалізованих в процесорах Intel і AMD, є турборежим. Він дозволяє збільшити множник процесора і, таким чином, збільшити тактову частоту. А це підвищить продуктивність. Процесору з великою кількістю ядер потрібно більше енергії. Це пов'язано зі збільшенням тепловіддачі. В результаті частота синхронізації систем з великою кількістю ядер часто менше двох або одноядерних систем, що змушує власників Windows 10 замислюватися про включення всіх ядер.

Підвищення потужності процесора в Windows.

зміст

  • 1 Скільки ядер працює за замовчуванням
    • 1.1 Введення в тему
  • 2 способи включення
    • 2.1 Процесори AMD з Turbo Core
    • 2.2 Як включити Turbo Boost
  • 3 ризик відмови

Скільки ядер працює за замовчуванням

Розгін - хороший і найочевидніший спосіб збільшити частоту процесорів AMD і Intel. Але обчислювальна потужність деяких чіпів AMD може бути збільшена, і багато іншого стане працювати абсолютно по-новому. AMD є єдиним виробником, чиї системи продаються з деякими неактивними ядрами. Якщо ви зможете їх розблокувати, ви отримаєте додаткову потужність безкоштовно. Це особливо актуально для процесорів з одним ядром, а також для деяких двоядерних (т. Е. Три або два ядра є активними, одне або два - неактивними).Нескладні підрахунки дозволяють зрозуміти, що розблокування четвертого ядра в трьохядерні процесорі підвищує його продуктивність на цілу третину - так що гра безперечно варто свічок.

Можливість розблокувати неактивні ядра зацікавила користувачів комп'ютерів кілька років тому, але в той час було потрібно набагато більше зусиль і удачі, ніж сьогодні. Перш за все, користувач повинен був купити одну з небагатьох конкретних плат з південним мостом SB750, а потім знайти в магазині процесор, який буде здатний працювати після розблокування ядра. На відміну від тестів і експериментів, це не могло бути перевірено - якщо комусь пощастило, він отримував одну третину потужності безкоштовно, але в рівній мірі всі зусилля могли бути витрачені марно.

Деякі материнські плати пропонують спеціальний перемикач або кнопку для розблокування неактивних ядер без необхідності відвідування BIOS. Тепер це набагато простіше. Виробники наважилися і почали використовувати на своїх материнських платах функцію розблокування, коли не всі ядра працюють. Вона пропонується більшістю нових плат ASUS (Core Unlocker), Gigabyte (Auto Unlock), MSI (Unlock CPU Core) і Foxconn (Core Release).

Щоб розблокувати неактивне ядро, встановіть процесор, а потім запустіть комп'ютер. Після входу в BIOS знайдіть потрібну функцію і активуйте її. Якщо можливо, краще вручну активувати всі ядра, ніж покладатися на автоматичні настройки. Після перезавантаження комп'ютера все ядра повинні бути активними. У разі деяких плат процедура ще простіше - на них є кнопки, які дозволяють запускати неактивні ядра без входу в BIOS.

Введення в тему

Спочатку така функція не завжди працювала добре (або взагалі не працювала), але сучасні виробники давно усунули всі проблеми. Негативного ефекту не існує, т. Е. Збільшення споживання енергії під навантаженням і, отже, збільшення тепловіддачі - це звичайна система охолодження для процесора. Єдине, що може трапитися, це деяке зниження сприйнятливості системи до розгону. Вам не варто збільшувати навантаження і харчування системних ядер.

Сучасні процесори мають величезну обчислювальною потужністю. Досягаються такі показники не стільки архітектурою процесорів, скільки кількістю ядер і їх частотою. Одноядерні системи не будуть виконувати більш складні завдання.Спочатку з'явилися двоядерні процесори, більш пізні - чотириядерні, а останнім часом кількість ядер процесора досягає 10. Вони пропонуються як AMD, так і Intel, причому перша компанія також продає дуже популярні трьохядерні процесори.

Спочатку створення трьохядерних систем стало проявом дивовижної хитрості AMD. Часто одне з ядер чотириядерних процесорів виявлялося пошкодженим. Оскільки інші три працювали добре, на ринку з'явилися процесори із заблокованим одним ядром, яке було зламано. Через це користувачі Windows 7 і почали намагатися запустити всі ядра процесора.

Теоретично це не проблема. Однак, як і в житті, теорія і практика необов'язково повинні слідувати одним і тим же шляхом. Проблема полягає в структурі програмного забезпечення. Багато додатків просто не можуть використовувати багатопоточність. Вони були адаптовані для оптимальної роботи в одному, а іноді і в двох потоках, і, отже, все "понадштатних" ядра залишаються невикористаними. Що ще гірше, в такій ситуації набагато дешевший процесор, але з більш швидкими ядрами може демонструвати більш високу продуктивність, ніж демон з многоядерной швидкістю,маючи кілька обмежену частоту синхронізації. Це не кінець дефектів. Ядра, які не задіяні, споживають стільки ж енергії, скільки використовується в будь-який момент часу.

Таким чином, ми маємо аналогічну ситуацію, як в разі пробок. У вас може навіть бути Ferrari з двигуном потужністю 500 кінських сил, але ви не використовуєте цю потужність, а паливо зникає з бака із загрозливою швидкістю, і ви їдете повільніше, ніж Fiat на сусідній смузі.

способи включення

Рішенням всіх цих проблем є турборежим, пов'язаний з системою виключення або обмеження швидкості роботи інших ядер. Частота синхронізації ядер сучасного процесора - це базове значення (в разі процесорів Intel - 133,3 МГц, AMD - 200 МГц), помножене на відповідне число, присвоєне даної моделі. Наприклад, AMD Phenom II X6 1055T працює на частоті 2800 МГц (200 МГц x 14) і Intel Core i7 870 2933 МГц (133,3 МГц x 22). Число, на яке ми множимо вихідне значення, є множником. AMD давно визнала, що, коли вам не потрібна повна потужність процесора, множник може бути зменшений, і, отже, споживання енергії та тепловиділення зменшуються. Режим Turbo - це зворотна процедура - якщо вам потрібно більше потужності, збільшується множник і робоча частота. Однак зробити це непросто.

Просте збільшення множника призведе до перевищення значення максимальної потужності теплової проекції процесора. Не вдаючись в подробиці (AMD і Intel визначають цей параметр зовсім по-іншому), його можна визначити як потужність тепла, випромінюваного процесором, тому його перевищення може призвести до перегріву і пошкодження системи. Найпростіша захист, яку використовують виробники, відключає турборежим після перевищення максимального значення множника.

Щоб уникнути цього, використовується процедура, теоретична основа якої ми пояснювали на початку статті: множник більш сильно збільшується тільки в ядрах, які виконують обчислення, і в той же час інші відключені або сильно уповільнені. В результаті додаток, який мав би використовувати всі ядра, може працювати набагато ефективніше, процесор не буде використовувати більше енергії, значення теплового виділення не буде перевищено, а система охолодження буде працювати без проблем. Першою була Intel, яка представила технологію Turbo Boost в своїх процесорах Core i7 900 на LGA 1366. Турбо режим працював в них досить просто, збільшуючи множник всіх ядер, обмежуючись максимальним значенням TDP.

Core i7 800 і Core i5 600 використовують турбо режим надзвичайно плавно, але ще краще в цьому відношенні - новітні процесори для ноутбуків Intel. Вони використовували технологію Turbo Boost в майстер-версії. Як ви знаєте, у них є вбудована графічна карта, а технологія Turbo Boost включає обидві системи, тобто процесор і графічний процесор. Сам масштаб тактових процесорів в версіях ноутбуків, часто до декількох десятків відсотків, вражає, але Intel пішов далі. У разі інтенсивного використання графічної системи частота його роботи також може бути збільшена, в результаті чого робоча частота ядер стає обмежена, щоб не перевищувати максимальне значення TDP. Процесор працює ідеально і гармонійно, беручи до уваги не тільки потреба в обчислювальної потужності ядер, але і інтегрований графічний макет. Останні процесори Intel працюють краще, тому що, коли множник ядра збільшений, неактивні ядра повністю відключені.

Процесори AMD з Turbo Core

AMD трохи відклала відповідь на революційну ідею Intel. Турбо режим в процесорах цієї компанії був очікуваним тільки з випуском нового шестиядерного Phenom II. Технологія отримала назву Turbo Core і сильно відрізняється від того, що запропонував Intel.У той час як в процесорах Intel турбо режим вмикається і вимикається в залежності від теплових умов, процесори AMD входять в нього, коли, по крайней мере, три з шести ядер не виконують ніяких завдань. Частота інших в цьому випадку може бути збільшена максимум на 500 МГц. Це гарантує ефективну роботу, а також не перевищує максимальне значення TDP. AMD пропонує можливість надзвичайно простого розгону завдяки розблокований множник і управління всіма ядрами з системного рівня за допомогою програми OverDrive.

Ми розглянули, наскільки продуктивність Turbo Boost може бути реалізована на практиці, протестувавши процесор Intel Core i5-750. Результати показали, що розгін прискорюється в першу чергу додатки, що завантажуються один або два ядра, наприклад, Apple iTunes конвертує пісні з компакт-дисків в MP3 на 16% швидше і фільми в форматі Full HD (1920 x 1080 пікселів) в формат, підтримуваний iPod (640 x 352 пікселів) на 14% швидше. Швидкість створення кадрів в тривимірному "Resident Evil 5" збільшилася після застосування технології Turbo Boost на 11%.

Тест продуктивності в тесті PC Mark Vantage імітує умови роботи в офісі з декількома додатками. Запускається текстовий редактор, Internet Explorer відкриває кілька сайтів одночасно, а Захисник Windows перевіряє систему у фоновому режимі, шукає шпигунське ПЗ.Turbo Boost прискорив цей тест на 6%.

Збільшення споживання енергії після включення технології Turbo Boost показує програма Cinebench за допомогою програми 3D-дизайну в Maxon Cinema 4D. Коли завантажується тільки одне ядро, його продуктивність збільшується на 20%, а енергоспоживання - на 8%. Чим більше ядер використовується, тим менш вигідним є ставлення зростання продуктивності до споживання енергії. Після завантаження всіх ядер збільшення ефективності і енергоспоживання для кожного збільшується на 6%.

Як включити Turbo Boost

Технологія Turbo Boost включена в меню настройки BIOS, очевидно, що виробник материнської плати надав їй відповідну функцію. Інформація про меню, в якому ви повинні його шукати (в деяких випадках це називається Turbo Mode), міститься в керівництві материнської плати. В основному це Advanced, Advanced CPU Features, Performance або спеціальні, такі як AI Tweaker або MIT, які збирають функції, пов'язані з розгоном обладнання. Комбіноване збільшення продуктивності завдяки технології Turbo Boost дається стандартним програмним забезпеченням Mark Vantage і приростом продуктивності в 3D Mark Vantage. Ви можете заряджати окремі процесорні ядра програмою Cinebench.

ризик відмови

Навіть сьогодні немає повної впевненості в успіху операції.Ви завжди можете знайти процесор, де заблоковані ядра будуть пошкоджені. Це проявляється по-різному, найбільш очевидним буде відсутність можливості розблокувати ядро. Також може статися, що ядро ​​почне працювати, але система буде дуже нестійкою, або нестабільність може бути виявлена ​​тільки після довгої роботи при високому навантаженні. Звичайно, завжди варто його перевірити, виконавши якомога більше різних тестів.

Купівля трьохядерні процесора в поєднанні з жорстким диском, відкритий і іншими компонентами з урахуванням ризику розблокування зазвичай має мало сенсу або взагалі не має його. Але чим дешевше плата і процесор, тим більше їх власник буде зацікавлений в придбанні додаткової обчислювальної потужності безкоштовно. Таким чином, функція розблокування ядер може бути великою перевагою дешевих плат.