Vulkan Run Time Libraries в Windows (10, 8, 7) - що це?

Часом багато хто помічав, що після поновлення або установки драйверів на графічний адаптер, в розділі програм створюється ярлик Vulkan Run Time Libraries. І виникає резонне питання: "Що ж це за програма?". Давайте докладніше розглянемо, що з себе представляє цей додаток, і чи потрібно його використовувати звичайному користувачеві.

Vulkan Run Time Libraries - інтерфейс API, який дозволяє розробникам отримати більше можливостей для управління продуктивністю графічного процесора, в роботі з двох і тривимірною графікою (API - інтерфейс для розробки додатків). Однією з особливостей цієї утиліти є можливість використовувати її як на операційних системах Windows так і на Linux з Android.
SSD, Smart TV приставки, ігрові відеокарти, процесори для ПК, МФУ, антивіруси, роутери, підсилювачі Wi-Fi, смартфони до 10000 рублів

Спочатку Vulkan Run Time називався "glNext" ( "наступний GL"), і на думку розробників, повинен був прийти на заміну Open GL і DirectX. Розробниками є компанія Khronos Group. Vulkan був представлений на Game Developers Conference три роки тому. У його розробці брали участь фахівці, які працювали в AMD.

Vulkan Run Time Libraries - це інструмент, який здатний вивести продуктивність сучасних комп'ютерів на новий рівень

Навіщо використовується Vulkan Run Time Libraries?

Vulkan Run Time розроблений для того, щоб забезпечити більшу продуктивність графічних процесорів для роботи в 2D і 3D просторі. Метою розробників є забезпечення високих показників при найменшій витраті ресурсів. Маючи більш простими і легкими драйверами, Vulkan менше витрачає ресурсів і з більшою швидкістю виробляє процес обробки графічних команд у порівнянні з OpenGL і DirectX. Даний API добре оптимізований для роботи на багатоядерних процесорах. Через його унікальних особливостей, він відмінно взаємодіє з іграми, в яких використовується 3D графіка, дозволяє отримати більш деталізовану картинку. Також підходить і для інших додатків, що вимагають виконання важких графічних завдань.

Хотілося б відзначити, які переваги має Vulkan перед аналогічними інтерфейсами для користувачів.

 • Багатоплатформовий - дозволяє використовувати можливості нових алгоритмів на найпопулярніших типах операційних систем: Windows, Android, Linux.
 • Дає можливість проводити тонке налаштування графічного процесора, для мінімізації витрат ресурсів системи.
 • Має підтримку багатоядерних процесорів, що дозволяє швидше вирішувати багатопотокові обчислення.
 • Підтримується різними виробниками відеокарт (не тільки Nvidia)
 • Дає приріст FPS і в онлайн іграх, і при роботі з ресурсоємними графічними редакторами.

Для розробників теж є цікаві моменти:

 • Дозволяє додавати більше деталей і спецефектів в ігри, зберігаючи їх високу продуктивність.
 • Забезпечує більш плавну і динамічну роботу додатків.
 • За допомогою багатопотокової архітектури алгоритм дозволяє швидше готувати інформацію для графічного процесора.
 • Показує кращу інтерактивність при роботі з 3D моделями.

Але до всіх плюсів є і невеликий недолік - додатки, які традиційно використовують DirectX, можуть конфліктувати з софтом Vulkan.

Як Vulkan потрапляє на комп'ютери?

Як правило, API Vulkan встановлюється в систему користувача разом з установкою драйверів для відеокарт Nvidia. Представники компанії Nvidia почали випуск драйверів з підтримкою Vulkan Run Time не тільки для операційної системи Windows, але і для Linux з Android. При цьому вказується, що при його використанні користувачі отримають приріст в FPS, більш глибоку деталізацію графіки і збільшення продуктивності в багатьох іграх. Інший великий постачальник відеокарт - AMD Radeon, відкрито не виробляє поширення, але за заявою розробників, підтримує дану утиліту на основі ядра CGN.

Дивіться також:

 • Кращі відеокарти для ігор на початок 2018 року
 • Як оновити драйвери відеокарти
 • Windows x32 і x64 в чому ж різниця
 • Потрібно більше золота! 10 кращих програм для Майнінг криптовалюта
 • Як розігнати ноутбук і не спалити його комплектуючі

Якщо з яких-небудь причин на комп'ютері немає даного API, утиліту можна завантажити з офіційного сайту Nvidia. Або перевірити актуальні оновлення драйверів відеоадаптера через утиліту GeForce Experience. Vulkan не встановлюється в систему при використанні вбудованої відеокарти з інтегрованою графікою.

Де знаходиться на комп'ютері?

Перевірити, чи встановлений Vulkan в системі, досить просто.

Для операційної системи Windows 10 необхідно пройти за наступним шляхом:Пуск → Параметри → Програми і можливості і знайти його в списку встановлених додатків.

Для Windows 7 або операційних систем нижче класом, можна зайти вПанель управління → Програми та засоби → Видалення програм. У списку можна буде знайти цю програму.

Одним з альтернативних варіантів, можна напряму потрапити в папку, де встановлена ​​ця програма. через шлях C: \ Program Files \ VulkanRT. Для операційних систем 32 бітної розрядності, вона може бути вC: \ Program Files (x86) \ VulkanRT.

Навіщо він потрібен користувачу і як його видалити?

Як правило, Vulkan підходить тим користувачам, які люблять грати в ігри або використовують комп'ютер для складних графічних завдань. Через те, що API Vulkan забезпечує кращу продуктивність і сумісність додатків, без нього може відбутися уповільнення швидкості роботи програм, або деякі функції можуть не запуститися без його підтримки. Присутність даної бібліотеки на комп'ютері користувача не несе критичного навантаження на систему. Якщо ж ви видалили цю утиліту, доведеться заново встановлювати заново весь пакет графічних драйверів.

Для користувачів, які вирішили, що немає необхідності в даному API, Vulkan можна видалити стандартними методами. Потрібно також зайти в Панель управління → Програми та засоби → Видалення програм, Правою кнопкою кликнути по додатком і вибрати видалити.

Які ігри підтримує?

Vulkan Run Time Libraries досить молодий проект і ще не всі ігри його повністю використовують. Першим прикладом інтеграції API Vulkan була гра The Talos Principles, в якій утиліта показала більш раціональне використання оперативної пам'яті відеокарти. Так само його підтримку реалізували в таких популярних іграх як Doom, Dota 2, Need for Speed.Повний список ігор, які його підтримують, можна знайти на цій сторінці у Вікіпедії. Окрім ігор Vulkan підтримують емулятори - Dolphin і ігрові движки Source 2, Unity і CryEngine.

***

Автор ще рекомендує:
 1. Як налаштувати безкоштовні канали на Smart TV
 2. Очищення пам'яті на Android: перевірені способи
 3. Калібрування акумулятора ноутбука
 4. Що таке UEFI і чим він кращий BIOS?
 5. Як робити бекапи Windows 10 на автоматі і навіщо це потрібно?
 6. Як прискорити завантаження Windows 10
 7. Якщо гальмує відео при перегляді онлайн

Підведемо підсумок. Які можливості надає дана програма?
API Vulkan використовується розробникам для підвищення рівня продуктивності GPU процесорів в сучасних графічних завданнях. Це дозволяє користувачам побачити більш якісну і деталізовану картинку при більш скромному використанні ресурсів системи.