Відновлення завантажувача Windows 10

Якщо після встановлення другої ОС, спроб скористатися вільним місцем на прихованих розділах диска або їх форматування, в разі системних збоїв, при експериментах з EasyBCD і в інших випадках ви зіткнулися з тим, що Windows 10 не завантажується, повідомляючи "An operating system was not found "," No bootable device found. Insert boot disk and press any key ", то, можливо, вам потрібно відновлення завантажувача Windows 10, про що і піде мова нижче.

Незалежно від того, UEFI у вас або BIOS, чи встановлена ​​система на GPT диск з прихованим FAT32 розділом EFI завантаження або на MBR з розділом "Зарезервовано системою", дії по відновленню будуть однаковими для більшості ситуацій. Якщо ніщо з нижчеописаного не допомагає, спробуйте Скидання Windows 10 зі збереженням даних (третім способом).

Примітка: помилки, подібні до зазначених вище, необов'язково викликані пошкодженим загрузчиком ОС. Причиною може виявитися вставлений компакт-диск або підключений USB-накопичувач (спробуйте вийняти), новий додатковий жорсткий диск або проблеми з наявними жорстким диском (перш за все погляньте, а чи видно він в БІОС).

Автоматичне відновлення завантажувача

Середовище відновлення Windows 10 пропонує опцію відновлення при завантаженні, яке працює на диво добре і в більшості випадків виявляється достатнім (але не завжди).Щоб відновити завантажувач даними способом, виконайте наступні дії.

 1. Завантажити з диска відновлення Windows 10 або завантажувальної флешки з Windows 10 в тій же розрядності, що і ваша система (диска). Для вибору накопичувача для завантаження можна використовувати Boot Menu.
 2. У разі завантаження з інсталяційного накопичувача, на екрані після вибору мови внизу зліва натисніть пункт Відновлення системи.
 3. Виберіть пункт Пошук і усунення несправностей, а потім - відновлення при завантаженні. Виберіть цільову операційну систему. Подальший процес буде проведений автоматично.

По завершенні ви або побачите повідомлення про те, що відновлення не вдалося, або комп'ютер автоматично перезавантажиться (не забудьте повернути завантаження з жорсткого диска в БІОС) вже в відновлену систему (але не завжди).

Якщо ж описаний спосіб не допоміг вирішити проблему, переходимо до більш результативному, ручного способу.

Процедура відновлення вручну

Для відновлення завантажувача вам буде потрібно або дистрибутив Windows 10 (завантажувальна флешка або диск), або диск відновлення Windows 10. Якщо ви ними не обзавелися, доведеться скористатися іншим комп'ютером для їх створення. Детальніше про те, як зробити диск відновлення можна прочитати в статті Відновлення Windows 10.

Наступний етап - завантажитися з зазначеного носія, поставивши завантаження з нього в БІОС (UEFI), або використовуючи Boot Menu. Після завантаження, якщо це установча флешка або диск, на екрані вибору мови натисніть клавіші Shift + F10 (відкриється командний рядок). Якщо це диск відновлення в меню виберіть Діагностика - Розширені можливості пошуку - Командний рядок.

У командному рядку введіть по порядку три команди (після кожної натискаємо Enter):

 1. diskpart
 2. list volume
 3. exit

В результаті виконання команди list volume, Ви побачите список підключених томів. Запам'ятайте букву того томи, на якому розташовуються файли Windows 10 (в процесі відновлення це може бути не розділ C, а розділ під який-небудь інший буквою).

У більшості випадків (на комп'ютері тільки одна ОС Windows 10, прихований розділ EFI або MBR в наявності), для того, щоб відновити завантажувач, досить після цього виконати одну команду:

bcdboot c: \ windows (Де замість C може знадобитися вказати іншу букву, про що було сказано вище).

Примітка: якщо на комп'ютері кілька ОС, наприклад, Windows 10 і 8.1, ви можете виконати цю команду двічі, в першому випадку вказавши шлях до файлів однієї ОС, у другому - інший (не спрацює для Linux і XP. Для 7-ки залежить від конфігурації).

Після виконання цієї команди ви побачите повідомлення про те, що файли завантаження успішно створені. Можна спробувати перезавантажити комп'ютер в звичайному режимі (вийнявши завантажувальний флешку або диск) і перевірити, чи завантажується система (після деяких збоїв завантаження відбувається не відразу після відновлення завантажувача, а після перевірки HDD або SSD і перезавантаження, також може проявитися помилка 0xc0000001, яка в цьому випадку також зазвичай виправляється простий перезавантаженням).

Другий спосіб відновити завантажувач Windows 10

Якщо вищеописаний спосіб не спрацював, то повертаємося до командного рядка так само, як робили це раніше. вводимо команди diskpart, а потім - list volume. І вивчаємо підключені розділи дисків.

Якщо у вас система з UEFI і GPT, в списку ви повинні побачити прихований розділ з файловою системою FAT32 і розміром 99-300 Мб. Якщо ж BIOS і MBR, то повинен виявитися розділ розміром 500 Мб (після чистої установки Windows 10) або менше з файлової системою NTFS. Вам потрібно номер цього розділу N (Том 0, Том 1 і т.д.). Також зверніть увагу на букву, відповідну розділу, на якому зберігаються файли Windows.

Введіть по порядку наступні команди:

 1. select volume N
 2. format fs = fat32 або format fs = ntfs (В залежності від того, яка файлова система на розділі).
 3. assign letter = Z (Присвоюємо букву Z цього розділу).
 4. exit (Виходимо з Diskpart)
 5. bcdboot C: \ Windows / s Z: / f ALL (Де C: - диск з файлами Windows, Z: - буква, яку ми присвоїли прихованого розділу).
 6. Якщо у вас кілька ОС Windows, повторіть команду для другої копії (з новим розташуванням файлів).
 7. diskpart
 8. list volume
 9. select volume N (Номер прихованого томи, з яким ми привласнювали букву)
 10. remove letter = Z (Видаляємо букву, щоб том не відображався в системі, коли ми перезавантажити).
 11. exit

По завершенні, закриваємо командний рядок і перезавантажуємо комп'ютер вже не з зовнішнього завантажувального накопичувача, перевіряємо, чи завантажується Windows 10.

Сподіваюся, викладена інформація зможе вам допомогти. До речі, можна спробувати також і "Відновлення при завантаженні" в додаткових параметрах завантаження або з диска відновлення Windows 10. На жаль, не завжди все проходить гладко, і проблема легко вирішується: часто (при відсутності пошкоджень HDD, що теж може бути) доводиться вдаватися до перевстановлення ОС.

Оновлення (прийшло в коментарях, а я щось про спосіб забув в статті написати): також можна спробувати просту команду bootrec.exe / fixboot(Див. Використання bootrec.exe для виправлення завантажувальних записів).