Все про імпульсному блоці живлення

Принцип реалізації вторинної потужності за рахунок застосування додаткових пристроїв, що забезпечують енергією схеми, вже досить давно використовується в більшій частині електроприладів. Цими пристроями є блоки живлення. Вони служать для перетворення напруги до необхідного рівня. БП можуть бути як вбудованими, так і окремими елементами. Принципів перетворення електроенергії існує два. Перший заснований на застосуванні аналогових трансформаторів, а другий заснований на використанні імпульсних блоків живлення. Різниця між цими принципами досить велика, але, на жаль, не всі її розуміють. У цій статті розберемося, як працює імпульсний блок живлення і чим же він так відрізняється від аналогового. Давайте ж почнемо. Поїхали!

Плата імпульсного блоку живлення

Першими з'явилися саме трансформаторні БП. Їх принцип роботи полягає в тому, що вони змінюють структуру напруги за допомогою силового трансформатора, який підключений до мережі 220 В. Там знижується амплітуда синусоїдальної гармоніки, яка прямує далі до випрямного пристрою. Потім відбувається згладжування напруги паралельно підключеного ємністю, яка підбирається по допустимої потужності.Регулювання напруги на вихідних клемах забезпечується завдяки зміні положення підлаштування резисторів.

Тепер перейдемо до імпульсних БП. Вони з'явилися дещо пізніше, однак, відразу завоювали чималу популярність за рахунок ряду позитивних особливостей, а саме:

 • Доступності комплектування;
 • надійності;
 • Можливості розширити робочий діапазон для вихідних напруг.

Всі пристрої, в яких закладено принцип імпульсного харчування, практично нічим не відрізняються один від одного.

Елементами імпульсного БП є:

 • Лінійний джерело живлення;
 • Джерело живлення Standby;
 • ТДВ;
 • Генератор (ЗПВ, управління);
 • Ключовий транзистор;
 • оптопара;
 • Ланцюги управління.

Щоб підібрати блок живлення з конкретним набором параметрів, скористайтеся сайтом ChipHunt.

Давайте, нарешті, розберемося, як працює імпульсний блок живлення. У ньому застосовуються принципи взаємодії елементів инверторной схеми і саме завдяки цьому досягається стабілізовану напругу.

Спершу на випрямляч надходить звичайне напруга 220 В, далі відбувається згладжування амплітуди за допомогою конденсаторів ємнісного фільтра.Після цього виконується випрямлення проходять синусоид вихідним доданими мостом. Потім відбувається перетворення синусоид в імпульси високих частот. Перетворення може виконуватися або з гальванічним відділенням мережі живлення від вихідних ланцюгів, або без виконання такої розв'язки.

Якщо БП з гальванічною розв'язкою, то сигнали високої частоти направляються на трансформатор, який і здійснює гальванічну розв'язку. Для збільшення ефективності трансформатора підвищується частота.

Робота імпульсного БП заснована на взаємодії трьох ланцюжків:

 • ШІМ-контролера (управляє перетворенням широтно-імпульсної модуляції);
 • Каскаду силових ключів (складається з транзисторів, які включаються по одній з трьох схем: бруківці, полумостовой, з середньою точкою);
 • Імпульсного трансформатора (має первинну і вторинну обмотки, які монтуються навколо муздрамтеатру).

Якщо ж блок живлення без розв'язки, то ВСЧ розділовий трансформатор не використовується, при цьому сигнал подається відразу на фільтр низьких частот.

Порівнюючи імпульсні блоки живлення з аналоговими, можна побачити очевидні переваги перших.ДБЖ мають меншу вагу, при цьому їх ККД значно вище. Вони мають більш широкий діапазон живлячої напруги і вбудований захист. Вартість таких БП, як правило, нижче.

З недоліків можна виділити наявність високочастотних перешкод і обмежень по потужності (як при високих, так і при низьких навантаженнях).

Перевірити ДБЖ можна за допомогою звичайної лампи розжарювання. Зверніть увагу, що не слід підключати лампу в розрив віддаленого транзистора, оскільки первинна обмотка не розрахована на те, щоб пропускати постійний струм, тому ні в якому разі не можна допускати його пропускання.

Якщо лампа світиться, значить, БП працює нормально, якщо ж не світиться, то блок живлення не працює. Короткий спалах говорить про те, що джерело блокується відразу після запуску. Дуже яскраве світіння свідчить про відсутність стабілізації вихідної напруги.

Тепер ви будете знати на чому заснований принцип роботи імпульсного і звичайного аналогового блоків живлення. Кожен з них має свої особливості будови і роботи, які слід розуміти. Також ви зможете перевірити працездатність ДБЖ за допомогою звичайної лампи розжарювання.Пишіть в коментарях була корисною для вас ця стаття і задавайте будь-які питання, що цікавлять по розглянутій темі.