Відновлення файлів з пошкодженої флешки

USB-флеш-накопичувачі стали частиною повсякдення і використовуються повсюдно для зберігання різних даних, перенесення їх на інший комп'ютер. На флешці можна принести фільм одного або взяти додому документи з роботи. Вони мають перевагу над зовнішніми жорсткими дисками через компактності і доступної ціни. Але при всіх плюсах існує і слабка сторона таких накопичувачів, а саме часті поломки і проблеми розпізнавання комп'ютером.

Витягти файли з пошкодженої флешки можна за допомогою спеціальних програм.

Перш ніж говорити, чи можна і як витягнути файли з пошкодженої флешки, розберемо причини, за якими комп'ютер видає таку помилку:

 1. Механічні пошкодження. Флешки часто носять в кишені, кидають, можна випадково наступити або погнути, неакуратно вставляючи в порт. Потрібно сказати, що якщо причина втрати працездатності механічна, то, можливо, відновити дані і не вдасться. Пам'ятайте про це і поводьтеся з Вашим пристроєм акуратно.
 2. Проблеми з прошивкою. Найчастіша причина - це некоректне завершення роботи. Якщо ви не використовуєте безпечне відключення, а просто висмикувати флешку, то ризикуєте не просто втратити дані,а зіпсувати пристрій. В сучасних якісних носіях виробники ПЗ убезпечили їх від наслідків такого звернення. Але все одно не можна бути впевненим на 100%, тому краще витягувати накопичувач через безпечне відключення. У разі проблем з мікропрограмами відновлення даних цілком можливо за допомогою спеціальних утиліт.
 3. Вичерпання ресурсу. Будь-накопичувач має обмежені можливості за загальною кількістю записи і видалення інформації. Часті помилки і вимоги відформатувати є непрямою ознакою того, що термін життя підійшов до кінця.
 4. Попадання вологи всередину або перебої з електроживленням можуть викликати замикання або пошкодження мікросхем. У такому випадку існує дуже слабка вірогідність того, що дані і сам пристрій можливо врятувати.
 5. Віруси. Якщо ви під'єднуєте флешку до зараженому комп'ютеру, то, найімовірніше, отримаєте собі на носій шкідливе ПО, яке цілком може пошкодити як знаходяться там дані, так і прошивку.
 6. Несправність USB-порту. Спробуйте вийняти і вставити пристрій в інший порт, а краще перевірити на іншому комп'ютері.

Є кілька порад, щоб продовжити життя своїм устроєм і уникнути втрати важливих даних:

 1. Найнадійніший спосіб уникнути втрати даних - це робити їх резервну копію. Деякі флешки, наприклад, Transcend, поставляються разом з комплектом утиліт з резервного копіювання та відновлення.
 2. Використовуйте флешку лише як засіб перенести інформацію, а не місце її постійного зберігання.
 3. Не використовуйте накопичувач на сумнівних комп'ютерах, які можуть бути заражені шкідливими програмами, включайте файловий антивірус при роботі з флешкою.
 4. Під час вилучення завжди використовуйте безпечне відключення.
 5. Вставляйте в порт USB акуратно, не гнити і не розхитуйте коннектор.
 6. Не носіть в кишені, оскільки ризикуєте упустити, розчавити, намочити і банально втратити.

Відновлення даних за допомогою спеціальних програм

Якщо комп'ютер бачить флешку, але не може її прочитати, або видає якусь помилку, вимагає форматування, значить, відновити файли і саму флешку цілком реально. Якщо проблема в механіці або мікросхемах, і при підключенні лампочки не загоряються, і комп ніяких дій не робить, то, найімовірніше, використання будь-яких додатків не дасть результату.Спробуйте віднести пристрій в майстерню, щоб фахівці його розібрали і, можливо, змогли якось відновити працездатність. Після цього вже можна буде говорити про видаляння даних.

Алгоритм, як витягти файли з пошкодженої флешки:

 1. Якщо комп'ютер видає помилку і пропонує відформатувати носій, не робіть цього.
 2. Скачайте спеціальну програму для відновлення даних.
 3. Встановіть та запустіть викачане ПО.
 4. Дотримуйтесь інструкцій програми.
 5. Якщо дані витягти вдалося, збережіть їх на вінчестері.
 6. Проведіть низькорівневе форматування флешки, бажано також за допомогою спеціальної програми.

Для відновлення можна використовувати такі програми:

 • R-Studio;
 • Recuva;
 • RS FAT Recovery;
 • MiniTool Power Data Recovery;
 • RS Partition Recovery.

Рекомендується завантажити кілька утиліт, тому що працюють вони по-різному. У якихось ситуаціях сильніше одна, а інша в тих же умовах виявиться марною, і навпаки. Тому не турбуйтеся, якщо якась популярний додаток вам не допомогло. Просто скачайте інше і спробуйте ще раз.

R-Studio - найбільш повне програмне рішення, включає наступні функції відновлення:

 • кошика і віддалених файлів поза нею;
 • файлів, які були видалені вірусами або внаслідок збою в електроживленні;
 • після форматування, в тому числі в інший файлової системи;
 • при пошкодженні і зміні структури розділів;
 • HDD з великим числом пошкоджених секторів.

Інструкція, як можна витягти будь-яку інформацію з пошкодженої непрацюючої флешки за допомогою R-Studio:

 1. Встановіть та запустіть програму.
 2. Знайдіть і виберіть в лівій частині вікна пошкоджений носій.
 3. Натисніть "Сканувати".
 4. Коли програма завершить розпізнавання, клацніть по флешці.
 5. Після цього відобразяться файли і папки, доступні до відновлення. Те, що позначено червоним хрестиком, витягнути не вийде.
 6. Поставте галочки біля всього, що потрібно витягти.
 7. Натисніть "Відновити помічені".
 8. Виберіть місце призначення для видобутих даних.
 9. Після того як файли успішно скопійовані, відформатуйте накопичувач.

Recuva - одна з найбільш популярних програм по вилученню пошкоджених даних. Але діє вона не завжди ефективно. Додаток безкоштовне, працює з будь-якими зовнішніми носіями, навіть з iPod, має зрозумілий для недосвідченого користувача інтерфейс. Для відновлення виконайте наступне:

 1. Встановіть та запустіть програму.
 2. Виберіть тип файлів, які потрібно витягнути або краще натисніть All files.
 3. Вкажіть, чи хочете ви створювати образ носія або просто витягти дані.
 4. Відзначте "Зовнішній носій".
 5. Натисніть Start.
 6. Після закінчення процесу відобразиться вікно з знайденими і доступними до відновлення файлами.
 7. Якщо натиснути кнопку "Перейти в розширений режим", то з'явиться область з докладними даними та можливістю попереднього перегляду.

RS FAT Recovery - прекрасна ефективна програма для універсального використання. Добре себе зарекомендувала при різних типах пошкоджень. Додаток платне, але ви можете завантажити демоверсію і провести сканування. Воно буде зроблено повноцінно, і ви побачите, чи здатний цей програмний продукт впоратися з вашим завданням. У вікні після закінчення процесу пошуку відобразиться результат, але для повного збереження файлів буде запропоновано придбати повну версію. Додаток працює тільки з файлової системою FAT і не підтримує NTFS. У другому випадку вам знадобиться аналогічна програма RS NTFS Recovery.

MiniTool Power Data Recovery - умовно-безкоштовна утиліта, також добре справляється з завданням лікування флешок при різних помилках. Мінусом можна назвати відсутність Майстра і в настройках доводиться розбиратися вручну.Сканування і відновлення можна виконати в безкоштовній версії. І навіть можна зберегти те, що вдалося витягти. Однак присутній обмеження на обсяг збереженої інформації в 1 ГБ, що чимало, якщо дані представляють собою текст або, наприклад, електронні таблиці, а не мультимедіа.

Підсумувавши, можна сказати, що витягти файли з пошкодженого носія можливо практично завжди, якщо комп'ютер його бачить. Якщо ж при приєднанні носія від машини немає ніякої реакції, то готуйтеся до гіршого результату. Слідкуйте, щоб пристроєм, щоб виконувати всі рекомендації і поради. Залишайте коментарі, якщо стикалися з проблемою отримання даних з поламаних носіїв, якими програмами користувалися і яке рішення виявилося найкращим.