Відновлення видалених фотографій в PhotoRec

Раніше була вже написана не одна стаття про різні платних і безкоштовних програмах для відновлення даних: як правило, описується ПО було "всеїдних" і дозволяло відновити найрізноманітніші типи файлів.

У цьому огляді проведемо польові випробування безкоштовної програми PhotoRec, яка спеціально призначена саме для відновлення видалених фотографій з карт пам'яті різних типів і в самих різних форматах, в тому числі - пропрієтарних від виробників фотоапаратів: Canon, Nikon, Sony, Olympus і інших.

Також може зацікавити:

  • 10 безкоштовних програм для відновлення даних
  • Кращі програми для відновлення даних

Про безкоштовній програмі PhotoRec

Оновлення 2015: вийшла нова версія програми Photorec 7 з графічним інтерфейсом.

Перш ніж почати безпосередньо тестувати саму програму, трохи про неї. PhotoRec - це безкоштовне програмне забезпечення, призначене для відновлення даних, включаючи відео, архіви, документи і фотографії з карт пам'яті фотоапарата (цей пункт є основним).

Програма мультиплатформенна і доступна для наступних платформ:

  • DOS і Windows 9x
  • Windows NT4, XP, 7, 8, 8.1
  • Linux
  • Mac OS X

Підтримувані файлові системи: FAT16 і FAT32, NTFS, exFAT, ext2, ext3, ext4, HFS +.

При роботі програма використовує доступ "тільки для читання" для відновлення фотографій з карт пам'яті: таким чином, ймовірність того, що вони будуть якось пошкоджені при її використанні, зводиться до мінімуму.

Завантажити PhotoRec можна безкоштовно з офіційного сайту http://www.cgsecurity.org/

У версії для Windows програма поставляється у вигляді архіву (не вимагає установки, досить розпакувати), який містить PhotoRec і програму того ж розробника TestDisk (також допомагає відновити дані), яка допоможе, в разі якщо були втрачені розділи диска, змінилася файлова система або щось аналогічне.

Програма не має звичного графічного інтерфейсу Windows, але базове її використання не є складним навіть для початківця користувача.

Перевірка відновлення фото з карти пам'яті

Для тестування програми, я прямо у фотоапараті, використовуючи вбудовані функції (попередньо скопіювавши потрібні фотографії) відформатував знаходиться там карту пам'яті SD - по-моєму, досить імовірний варіант втрати фото.

Запускаємо Photorec_win.exe і бачимо пропозицію вибрати накопичувач, з якого будемо виробляти відновлення. У моєму випадку - це карта пам'яті SD, третя в списку.

На наступному екрані можна налаштувати опції (наприклад, не пропускати пошкоджені фотографії), вибрати які типи файлів слід шукати та інше. Не звертайте уваги на дивну інформацію про розподіл. Я просто вибираю Search - пошук.

Тепер слід вибрати файлову систему - ext2 / ext3 / ext4 або Other, куди входять файлові системи FAT, NTFS і HFS +. Для більшості користувачів вибір - "Other".

Наступний крок - вказати папку в яку слід зберегти відновлені фотографії та інші файли. Вибравши папку, натисніть клавішу C. (В цій папці будуть створені вкладені, в яких і будуть перебувати відновлені дані). Ніколи не відновлюйте файли на той же накопичувач, з якого проводиться відновлення.

Дочекайтеся, коли процес відновлення буде завершено. І перевірте результат.

У моєму випадку, в папці, яку я вказав, було створено ще три з іменами recup_dir1, recup_dir2, recup_dir3. У першій виявилися фотографії, музика і документи упереміш (колись ця карта пам'яті використовувалася не в фотоапараті), у другій - документи, в третій - музика. Логіку такого розподілу (зокрема, чому в першій папці все відразу), якщо чесно, я не зовсім зрозумів.

Що стосується фотографій, то були відновлені всі і навіть більше, докладніше про це в ув'язненні.

висновок

Відверто кажучи, я трохи здивований результатом: справа в тому, що при пробах програм для відновлення даних я завжди використовую одну і ту ж ситуацію: файли на флешці або карті пам'яті, форматування флешки, спроба відновлення.

І результат у всіх безкоштовних програмах приблизно однаковий: що в Recuva, що в іншому ПО велика частина фото відновлюється успішно, пара відсотків фотографій чомусь виявляється пошкоджена (хоча операцій записи не проводилося) і знаходиться незначна кількість фото та інших файлів з попередньої ітерації форматування (тобто тих, які були на накопичувачі ще раніше, до передостаннього форматування).

За деякими непрямими ознаками можна навіть припустити, що більшість безкоштовних програм для відновлення файлів і даних використовують одні і ті ж алгоритми: тому я зазвичай і не раджу шукати щось ще безкоштовне, якщо Recuva не допомогла (це не стосується авторитетних платних продуктів цього роду ).

Однак, у випадку з PhotoRec результат зовсім інший - всі фотографії,які були на момент форматування, вийшло повністю відновити без всяких вад, плюс до цього, програма знайшла ще півтисячі фотографій і зображень, і значна кількість інших файлів, які коли-небудь бували на цій карті (зазначу, що в опціях я залишав "пропускати пошкоджені файли ", тому могло бути і більше). При цьому, карта пам'яті використовувалася в фотоапараті, древніх КПК і плеєрі, для перенесення даних замість флешки і іншими способами.

Загалом, якщо вам потрібна безкоштовна програма, щоб відновити фотографії - настійно рекомендую, нехай і не настільки зручно, як в продуктах з графічним інтерфейсом.