Чи є віруси на Android, Mac OS X, Linux і iOS?

Віруси, трояни і інші види шкідливого програмного забезпечення - серйозна і поширена проблема платформи Windows. Навіть в новітній операційній системі Windows 8 (і 8.1), не дивлячись на багато поліпшення безпеки, ви не застраховані від цього.

А якщо говорити про інших операційних системах? Чи є віруси на Apple Mac OS? На мобільних пристроях Android і iOS? Чи можна схопити троян, якщо користуєшся Linux? Про все це я коротко і розповім в цій статті.

Чому на Windows так багато вірусів?

Не всі шкідливі програми спрямовані на роботу в ОС Windows, але таких більшість. Одна з основних причин цього - широке поширення і популярність даної операційної системи, але це не єдиний фактор. З самого початку розробки Windows, безпека не ставилася на чільне місце, як, наприклад, в UNIX-подібних системах. А всі популярні ОС, за винятком Windows, в якості свого попередника мають саме UNIX.

В даний час в тому, що стосується установки програм, в Windows склалася досить-таки своєрідна модель поведінки: програми шукаються в різних джерелах (часто неблагонадійних) в Інтернеті і встановлюються, в той час як інші операційні системи мають власні централізовані і щодо захищені магазини додатків , з яких і відбувається установка перевірених програм.

Так багато хто встановлює програми в Windows, звідси багато вірусів

Так, в Windows 8 і 8.1 також з'явився магазин додатків, однак, найбільш необхідні та звичні програми "для робочого столу" користувач продовжує скачувати з різних джерел.

Чи є віруси для Apple Mac OS X

Як вже було сказано, основна частка шкідливого ПО розробляється для Windows і воно не може працювати на Mac. Незважаючи на те, що віруси на Mac зустрічаються значно рідше, проте, вони існують. Зараження може відбуватися, наприклад, через плагін Java в браузері (саме тому він не включається в поставку ОС останнім часом), при установці зламаних програм і деякими іншими способами.

В останніх версіях операційної системи Mac OS X для установки додатків використовується Mac App Store. Якщо користувачеві потрібна програма, то він може знайти її в магазині додатків і бути впевнений, що вона не містить шкідливого коду або вірусів. Шукати якісь інші джерела в Інтернеті не обов'язково.

Крім цього, операційна система включає в себе такі технології як Gatekeeper і XProtect, перша з яких не дозволяє запускати на Mac програми, які не підписані належним чином, а друга - являє собою аналог антивіруса, перевіряючи, що запускаються на наявність вірусів.

Таким чином, віруси для Mac є, проте вони з'являються значно рідше, ніж для Windows і ймовірність зараження нижче, в зв'язку з використанням інших принципів при установці програм.

Віруси для Android

Віруси і шкідливі програми для Android існують, так само як і антивіруси для цієї мобільної операційної системи. Однак, слід враховувати той факт, що Android є значною мірою захищеною платформою. За замовчуванням, ви можете встановлювати додатки тільки з Google Play, крім того, сам магазин додатків сканує програми на наявність вірусного коду (з недавніх пір).

Google Play - магазин додатків для Android

Користувач має можливість відключити установку програм тільки з Google Play і завантажувати їх зі сторонніх джерел, але при установці Android 4.2 і вище запропонує вам просканувати завантажену гру або програму.

У загальних рисах, якщо ви не з тих користувачів, які скачують зламані програми для Android, а використовуєте для цього тільки Google Play, то ви в значній мірі захищені. Аналогічним чином, порівняно безпечними є магазини додатків Samsung, Opera і Amazon. Більш детально на цю тему ви можете почитати в статті Чи потрібен антивірус для Android.

Пристрої iOS - чи бувають віруси на iPhone і iPad

Операційна система Apple iOS є ще більшою мірою закритою, ніж Mac OS або Android. Таким чином, використовуючи iPhone, iPod Touch або iPad і завантажуючи додатки з Apple App Store ймовірність того, що ви скачаєте вірус практично дорівнює нулю, в зв'язку з тим, що даний магазин додатків набагато більш вимогливий до розробників і кожна програма перевіряється вручну.

Влітку 2013 року, в рамках проведеного дослідження (Georgia Institute of Technology) було показано, що існує можливість обійти процес перевірки при публікації додатка в App Store і включити в нього шкідливий код. Однак, навіть якщо подібне трапиться, відразу після виявлення уразливості Apple має можливість видалити всі шкідливі програми на всіх пристроях користувачів під управлінням Apple iOS. До речі, аналогічно цьому, Microsoft і Google можуть віддалено видалити встановлені зі своїх магазинів додатки.

Шкідливі програми для Linux

Творці вірусів не особливо працюють в напрямку ОС Linux, в зв'язку з тим, що ця операційна система використовується малою кількістю користувачів. Крім цього, користувачі Linux в більшості своїй є більш досвідченими, ніж середній власник комп'ютера і більшість тривіальних методів поширення шкідливих програм з ними просто не спрацюють.

Так само, як і в перерахованих вище операційних системах, для установки програм в Linux, в більшості випадків, використовується своєрідний магазин додатків - диспетчер пакетів, Центр додатків Ubuntu (Ubuntu Software Center) і перевірені сховища цих додатків. Запустити віруси, призначені для Windows в Linux не вийде, а навіть якщо і зробити це (в теорії, можна) - вони не будуть працювати і представляти собою шкоду.

Установка програм в Ubuntu Linux

Але віруси для Linux все ж є. Найскладніше - знайти їх і інфікуватися, для цього, як мінімум, потрібно завантажити програму з незрозумілого сайту (причому ймовірність того, що в ній буде вірус - мінімальна) або отримати по електронній пошті і запустити її, підтвердивши свої наміри. Інакше кажучи, це так само ймовірно, як африканські захворювання при знаходженні в середній смузі Росії.

Думаю, я зміг відповісти на ваші запитання про наявність вірусів для різних платформ. Зазначу ще, що якщо у вас Chromebook або планшет з Windows RT - ви теж практично на 100% захищені від вірусів (Якщо тільки не почнете встановлювати розширення Chrome не з офіційного джерела).

Слідкуйте за своєю безпекою.