Як наносити термопасту на процесор

Якщо ви збираєте комп'ютер і потрібно встановити систему охолодження на процесор або ж під час чистки комп'ютера, коли знімається кулер, потрібно наносити термопасту. Незважаючи на те, що нанесення термопасти - досить простий процес, помилки доводиться досить часто. А помилки ці призводять до недостатньої ефективності охолодження а часом і до більш серйозних наслідків.

У цій інструкції мова піде про те, як правильно нанести термопасту, а також будуть показані найбільш типові помилки при нанесенні. Я не буду розбирати, як зняти систему охолодження і як встановити її на місце - сподіваюся, ви це знаєте, а навіть якщо і немає, зазвичай це не викликає складнощів (проте, якщо у вас є будь-які сумніви, і, наприклад, зняти задню кришку акумулятора з телефону у вас не завжди виходить - краще не беріться).

Яку термопасту вибрати?

По-перше, я б не став рекомендувати термопасту КПТ-8, яку ви зустрінете майже в будь-якому місці, де взагалі продають термопасти. У цього продукту є деякі переваги, наприклад вона майже не "зсихається", але все-таки сьогодні ринок може запропонувати кілька більш досконалі варіанти, ніж ті, які випускалися 40 років тому (так, термопаста КПТ-8 проводиться саме стільки).

На упаковці багатьох термопаст ви можете побачити, що вони містять мікрочастинки срібла, кераміки або карбону. Це не чисто маркетинговий хід. При правильному нанесенні і подальшій установці радіатора ці частинки здатні в значній мірі поліпшити теплопровідність системи. Фізичний сенс в їх використанні полягає в тому, що між поверхнею підошви радіатора і процесором знаходиться частинка, припустимо, срібла і немає компаунда пасти - на всю площу поверхні таких металевих з'єднань виявляється велика кількість і це сприяє кращій віддачі тепла.

Із присутніх сьогодні на ринку, я б рекомендував Arctic MX-4 (Та й інші термопасти Arctic).

1. Очищення радіатора і процесора від старої термопасти

Якщо ви зняли систему охолодження з процесора, то обов'язково потрібно прибрати залишки старої термопасти звідусіль, де її знайдете - з самого процесора і з підошви радіатора. Для цього використовуйте бавовняну серветку або ватяні палички.

Залишки термопасти на радіаторі

Дуже добре, якщо ви можете добути ізопропіловий спирт і змочити їм серветку для протирання, тоді очищення буде куди ефективніше.Тут зазначу, що поверхні що радіатора, що процесора не є гладкими, а мають мікрорельєф для збільшення площі дотику. Таким чином, ретельне видалення старої термопасти, щоб її не залишалася в мікроскопічних борознах, може бути важливим.

2. Помістіть краплю термопасти в центр поверхні процесора

Правильне і неправильне кількість термопасти

Саме процесора, що не радіатора - на нього взагалі не потрібно наносити термопасту. Просте пояснення чому: площа підошви радіатора, як правило, більше площі поверхні процесора, відповідно, виступаючі частини радіатора з нанесеною термопастою нам не потрібні, а можуть і перешкодити (в тому числі, і замкнути контакти на материнській платі, якщо термопасти багато).

Результати неправильного нанесення

3. Використовуйте пластикову карту щоб розподілити термопасту дуже тонким шаром по всій площі процесора

Можна використовувати пензлик, яка поставляється в комплекті з деякими термопасте, просто гумові рукавички або щось ще. Найпростіше, на мій погляд, взяти непотрібну пластикову картку.Паста повинна бути розподілена рівномірно і дуже тонким шаром.

нанесення термопасти

В общем-то, на цьому процес нанесення термопасти закінчується. Залишилося акуратно (і бажано з першого разу) встановити систему охолодження на місце і підключити кулер до харчування.

Відразу після включення комп'ютера найкраще зайти в BIOS і подивитися на температуру процесора. У режимі простою вона повинна становити в районі 40 градусів за Цельсієм.