Як захистити браузер

Ваш браузер - сама використовувана програма на комп'ютері, а заодно і та частина програмного забезпечення, яка найбільш часто піддається атакам. У цій статті поговоримо про те, як в найкращій мірі забезпечити захист браузера, підвищивши тим самим безпеку своєї роботи в Інтернеті.

Незважаючи на те, що найбільш часто зустрічаються проблеми з роботою Інтернет браузерів - поява спливаючій реклами або підміна стартової сторінки і перенаправлення на будь-які сайти, це не найстрашніше, що з ним може статися. Уразливості в ПЗ, плагинах, сумнівні розширення браузерів можуть дозволити зловмисникам отримати віддалений доступ до системи, ваші паролі та інші особисті дані.

оновлюйте браузер

Всі сучасні браузери - Google Chrome, Mozilla Firefox, Яндекс Браузер, Opera, Microsoft Edge і останні версії Internet Explorer, мають численні вбудовані функції захисту, блокування сумнівного вмісту, аналізу даних при завантаженні і інші, покликані убезпечити користувача.

Одночасно з цим, в браузерах регулярно виявляються ті чи інші уразливості, які в простих випадках можуть незначно вплинути на роботу браузера, а в деяких інших можуть використовуватися будь-ким для проведення атак.

При виявленні чергових вразливостей, розробники оперативно випускають оновлення браузера, які в більшості випадків встановлюються автоматично. Однак, якщо ви використовуєте portable-версію браузера або відключили всі служби його поновлення з метою прискорення роботи системи, не забувайте регулярно перевіряти наявність оновлень в розділі налаштувань.

Звичайно, не слід використовувати старі браузери, особливо старі версії Internet Explorer. Також я б рекомендував до установки тільки добре відомі популярні продукти, а не деякі кустарні вироби, які не стану тут називати. Детальніше про варіанти вибору в статті про кращий браузер для Windows.

Слідкуйте за розширеннями і плагінами браузера

Значна кількість проблем, що особливо стосуються появи спливаючих вікон з рекламою або підміною результатів пошуку пов'язано з роботою розширень в браузері. А заодно ці ж розширення можуть стежити за вводяться вами символами, перенаправляти на інші сайти і не тільки.

Використовуйте тільки ті розширення, які вам дійсно потрібні, а також перевіряйте список розширень. Якщо після установки будь-якої програми і запуску браузера вам пропонують включити розширення (Google Chrome),доповнення (Mozilla Firefox) або надбудову (Internet Explorer), не поспішайте цього робити: задумайтеся, чи потрібно воно вам чи для роботи встановленої програми або це щось сумнівне.

Те ж саме стосується плагінів. Вимкніть, а краще - видаліть ті плагіни, які вам не потрібні в роботі. Для інших, можливо, має сенс включити Click-to-play (запуск відтворення вмісту за допомогою плагіна на вимогу). Не забувайте про оновлення плагінів браузерів.

Використовуйте програми анти-експлойти

Якщо кілька років тому доцільність використання такого роду програм мені здавалася сумнівною, то на сьогоднішній день я б все-таки рекомендував анти-експлойти (Експлойт - програма або код, що використовує уразливість ПО, в нашому випадку браузера і його плагінів для проведення атак).

Використання вразливостей вашого браузера, Flash, Java і інших плагінів, можливо навіть якщо ви відвідуєте тільки найнадійніші сайти: зловмисники можуть попросту платно розмістити на ньому рекламу, здавалося б, нешкідливу, код якої в тому числі використовує ці уразливості. І це не фантазії, а то, що дійсно відбувається і вже отримало назву Malvertising.

З наявних сьогодні продуктів такого роду можу порадити безкоштовну версію Malwarebytes Anti-Exploit, доступну на офіційному сайтіhttps://ru.malwarebytes.org/antiexploit/

Перевіряйте комп'ютер не тільки антивірусом

Хороший антивірус - це відмінно, але все-таки надійніше було б також перевіряти комп'ютер спеціальними засобами для виявлення шкідливого ПО і результатів його діяльності (наприклад, відредагованого файлу hosts).

Справа в тому, що більшість антивірусів не вважають вірусами деякі речі на вашому комп'ютері, які за фактом шкодять вашій роботі з ним, найчастіше - роботі в Інтернеті.

Серед таких засобів я б виділив AdwCleaner і Malwarebytes Anti-Malware, докладніше про які в статті Кращі засоби для видалення шкідливих програм.

Будьте обережні і уважні

Найголовніше в безпечній роботі за комп'ютером і в Інтернеті - намагатися аналізувати свої дії і можливі наслідки. Коли вас просять ввести паролі від сторонніх сервісів, деактивувати функцію захисту системи для установки програми, щось скачати або відправити SMS, поділитися своїми контактами - ви не обов'язково повинні це робити.

Намагайтеся користуватися офіційними і довіреними сайтами, а також перевіряти сумнівну інформацію, використовуючи пошукові системи.У мене не вийде вмістити в два абзаци все принципи, але головний посил - підходьте до своїх дій осмислено або хоча б намагайтеся.

Додаткова інформація, яка може бути корисна для загального розвитку по цій темі: Як можуть дізнатися ваші паролі в Інтернеті, Як спіймати вірус в браузері.